Šport

Zmeňte svoj tréningový plán tak, aby v ňom bol ďalší účinný stimul!

Cvičíte pravidelne? Samostatne alebo pod dohľadom osobného trénera? Uprednostňujete prostredie posilňovní či sa radšej prevetráte na čerstvom vzduchu? A vlastne prečo toľko otázok? Keďže sa nám pomaly rozbieha letná sezóna, čas oddychu a dovoleniek, máme obavy, že vaše cvičenie pôjde bokom, alebo – upadne to do stereotypu. Ako tomu predísť?

U každého sú preferencie pri športovaní a budovanie návykov rozdielne. Niekto k tomu pristupuje nanajvýš zodpovedne a berie to už ako bežnú súčasť dňa. Iní považujú cvičenie len za spôsob istého odreagovania, respektíve účinného zhadzovania nadbytočných kilogramov. Samozrejme, krajšie znie a aj lepšie účinky vášmu telu prináša pravidelné a kontrolované cvičenie. Avšak aj pri tom najkvalitnejšom cvičení sa môžu vyskytnúť rôzne problémy. Jedným z nich je, keď postupne strácate motiváciu a nesnažíte sa o niečo viac zamakať!

Snažíme sa vám ilustrovať stav superkompenzácie počas cvičenia

Mnohí mu pravidelne podliehajú, no ani netušia, že ide konkrétne o tento stav. Na túto úroveň vás môže dostať tréner, alebo je vaša motivácia natoľko silná, že pozbierate posledné sily a idete ďalej. Presnejšie môžeme tento stav charakterizovať ako cvičenie pomocou nahromadených energetických zásob zo svalových vlákien. Je to ten stav, keď telo už nevládze, ale vy viete, že na to skutočne máte.

Ak si stav superkompenzácie sami uvedomíte, je pravdepodobné, že telo viac zosilnie, svaly zvládnu maximum záťaže pri minimálnej únave. Počas toho zvyšujeme počet cvikov, tréningový objem, nie intenzitu. Ak máte pevne stanovený plán cvičenia, v jeden deň zopakujte sériu spred dvoch tréningov. Celú, bez obmien či nedokončených cvikov.

Pri superkompenzácii sa neukracujeme o prestávky, stále je rovnako dôležitý strečing a jeden deň úplné zregenerovanie. Na superkompenzáciu sa musí vaše telo cítiť, nie je to len o tom, že si v jeden deň chcete niečo dokazovať. Aj pre tento stav musíte jednoducho vyspieť!

Foto: pixabay.com