Ostatné články

S čím počítať pri rekonštrukcii domu

V súčasnosti sú omnoho vyššie nároky na bývanie ako tomu bolo v minulosti. To, čo bolo kedysi považované za štandard, dnes už neuspokojí nikoho. Jedným z riešení je aj rekonštrukcia staršieho domu. Ide však o veľký projekt, ktorý treba riadne premyslieť. Čo všetko treba zvážiť si povieme v našom článku.

Oplatí sa rekonštrukcia staršieho domu?

Kto by netúžil po živote v peknom a modernom rodinnom dome? V priestranných izbách, modernej kuchyni, s veľkou záhradou, bazénom a výbornou občianskou vybavenosťou na okolí. Avšak problémom je, že veľké pozemky sú zväčša na okraji miest, či dedín a predstavujú veľkú investíciu navyše. Samotná stavba nového domu je tiež nákladná, a keď sa k tomu priráta lukratívny pozemok, cena sa ešte zvyšuje.

A to je dôvodom, prečo čoraz viac ľudí premýšľa nad kúpou staršieho domu a jeho následnej rekonštrukcii. S dobrým plánovaním a organizáciou prác na tom môžete ušetriť nemalé peniaze.

Rovnako dobrou správou je, že nie vždy musíte prerábať úplne celý dom a pritom ho zbúrať. Záleží od konkrétnej nehnuteľnosti. Ak budete mať šťastie, môžete natrafiť na dom so stále zachovalými časťami vo vynikajúcom stave. V tom prípade budú potrebné iba drobné zásahy, ako napríklad stierkovanie a maľovanie.

Pochopiteľne, na odhadnutie stavu nehnuteľnosti je ideálne zavolať odborníka, a to ešte pred jej kúpou. Výsledkom jeho analýzy bude odporúčanie, ktoré časti domu zachovať, a ktoré komplet prerobiť alebo rovno celé zbúrať.

Tip

V prípade, že plánujete zmeniť aj dispozíciu domu nachádzajúceho sa na západnom Slovensku, búracie práce v Bratislave a okolí pre vás zabezpečí špecializovaná firma Progo.

Všetko si dobre naplánujte

Prvým krokom je dobre si premyslieť, do akej výslednej podoby chcete dom dostať. Chcete vymeniť okná, ošetriť podkrovie, búrať priečky a stavať nové, prípadne zvažujete prístavbu? To všetko sú detaily, ktoré si treba napísať na papier, aby tak mohli poslúžiť ako odrazový mostík pre rekonštrukčné práce.

Výborným nápadom je aj využitie služieb architekta, ktorý vám urobí 3D zobrazenie vášho projektu. Vaša predstava tak hneď naberie jasnejšie kontúry.

Avšak najväčším faktorom stále zostáva finančné hľadisko. Treba si predbežne vypočítať, koľko vás bude celá rekonštrukcia stáť. Tu je ale problém. Presná čiastka sa dá vyčísliť iba málokedy. Nikdy neviete, na čo nečakané pri prestavbe narazíte. Výsledná suma záleží najmä od rozlohy stavby, rozsahu rekonštrukčných prác, použitých materiáloch a od mnohých ďalších faktorov.

Otázkou tak skôr je, koľko finančných prostriedkov ste ochotní investovať? Rovnako je tu možnosť, že dom budete prerábať postupne. Nech sa už rozhodnete akokoľvek, treba rátať s finančnou rezervou aspoň 10 až 20 %. Ak všetko pôjde ako po masle a peniaze vám zostanú, môžete ich minúť napríklad na kúpu spotrebičov alebo kvalitnejšieho nábytku.

S rekonštrukčnými prácami na dome pochopiteľne súvisí aj výmena nábytku za nový. Zariadenie jednotlivých miestností záleží len na vašej fantázii, tu sa medze nekladú. Myslite však aj na zdravie, napríklad pri zariaďovaní spálne sú ideálnym riešením kompletné postele s matracom a roštom. Matrac by mal byť pritom vyrobený zo zdravotne nezávadných materiálov a mal by byť dostatočne komfortný na to, aby umožnil správnu polohu tela pri spánku.

Tip

V súčasnosti sú moderným trendom domčekové postele pre deti. Pri zariaďovaní detskej izby si preto vypočujte aj priania vášho drobizgu.

Pochopiteľne, rekonštrukcia domu si vyžiada aj svoj čas. Priemerne sa prerábky starých domov pohybujú v rozmedzí od pár mesiacov až do jedného roka. Niekedy aj viac. Dobre si preto premyslite, či bude pre vás lepšie prerábať dom ako celok, alebo sa do toho pustíte po jednotlivých miestnostiach. V tom prípade napríklad prerábka kúpeľne trvá približne mesiac. Samozrejme, opäť sme tu pri financiách, ktoré sú aj v tomto smere alfou a omegou.

Avšak podľa mnohých odborníkov, ideálnym riešením je vymeniť rovno všetky okná, rozvody a všetky ďalšie plošné veci. Vyhnete sa tým prípadným komplikáciám, ktoré sa môžu vyskytnúť pri prerábaní miestností jednotlivo.

Koho budete pri rekonštrukcii potrebovať?

Rekonštrukcia domu sa nezaobíde bez pomoci aj ďalších zainteresovaných osôb, firiem a úradov. Pripravili sme pre vás stručný zoznam, koho pomoc budete potrebovať:

  • Banka – v dnešnej dobe si taký veľký projekt môže dovoliť z vlastného vrecka iba málokto.
  • Architekt/projektant – vyhotoví vám návrh a 3D vizualizáciu projektu.
  • Stavební odborníci – napríklad statici, elektrikári, vodári a majstri na plyn či kanalizáciu. Spolu vám poskytnú ucelenú predstavu o jednotlivých rekonštrukčných prácach.
  • Stavebný úrad – tu budete musieť ohlásiť stavbu, prípadne získať stavebné povolenie.
  • Stavebné firmy – tie vám dodajú všetky potrebné stavebné materiály, prípadne i zrealizujú celú rekonštrukciu.

Administratívne povinnosti

Ešte pred začiatkom realizácie rekonštrukcie sa budete musieť vybrať na stavebný úrad a splniť si tak svoju povinnosť (ohlásenie stavby alebo získanie stavebného povolenia) vyplývajúcu zo zákona. Tá sa pritom odvíja od rozsahu zmien na nehnuteľnosti:

  • Ohlásenie stavby – postačí vám pri drobných úpravách, ktoré neovplyvňujú životné prostredie. Tiež v prípade, že rekonštrukcia domu podstatne nemení vzhľad stavby a ani nie sú ohrozené záujmy spoločnosti. A samozrejme, práce nemôžu ohrozovať stabilitu stavby.
  • Stavebné povolenie – je potrebné pri stavbách každého druhu bez ohľadu na ich stavebné vyhotovenie, účel či čas trvania. Rovnako je ho treba pri prístavbách, nadstavbách a búracích prácach, pri ktorých sa mení vzhľad a priestorové usporiadanie stavby.

Vedeli ste, že…

… stavebnému úradu nemusíte oznamovať výmenu fasády, výmenu strešnej krytiny, či výmenu odtokových zvodov a oplotenia? Rovnako to platí v prípade čisto vnútorných rekonštrukčných prác (napríklad výmena vnútorných priečok alebo obkladov stien). A samozrejme tiež pri výmene vnútorného zariadenia a maliarskych prácach.

Akú postupnosť stavebných úkonov zvoliť?

Zvyčajne všetko, čo si vyžaduje naplánovanie, sa nezaobíde bez logickej postupnosti jednotlivých krokov. V prípade rekonštrukcie domu ide o nasledujúci postup:

  • Nosné a obvodové konštrukcie – tie sú samozrejme základom, do ktorého sa treba pustiť hneď na začiatku. Ide napríklad o základy, komín, steny, stĺpy, piliere či strechu.
  • Rozvody a inžinierske siete – tu patrí najmä rozvod vody, kanalizácia, elektroinštalácia a tiež ďalšie rozvody (napríklad internet, telefón…).
  • Interiér – po vonkajších prácach prichádzajú na rad tie vnútorné. Ideálne je začať schodiskom. Ďalej nasledujú omietky, obklady, podlahy, kúpeľňa, kuchyňa, dvere…
  • Okolie domu – na záver ako čerešnička na torte už zostáva iba úprava okolia domu. Napríklad rekonštrukcia záhrady, zelene alebo drobných stavieb na pozemku.

Rada na záver

Rekonštrukcia domu zvyčajne nie je nič príjemné a vyžaduje si množstvo stavebných prác. Tie môžu trvať aj niekoľko mesiacov. A pochopiteľne tieto práce nie sú nepríjemné iba pre vás, ale aj pre vašich susedov. Veď napríklad sa po ulici dlhšiu dobu budú pohybovať hlučné stroje a ak bude rozsah rekonštrukčných prác väčší, tak aj veľký počet robotníkov.

Preto je tiež dôležité dbať na dobré susedské vzťahy a celú akciu niekoľko týždňov dopredu medzi susedmi ohlásiť. Napríklad môžete obehnúť blízke okolie a ponúknuť susedov drobným pohostením. A pri tej príležitosti ich požiadať o strpenie. Určite to ocenia.