Uzbekistan – čo ste o ňom nevedeli

Uzbekistan je ázijská krajina, ktorá ani zďaleka nepatrí ku krajinám, ktoré Slováci vyhľadávajú na svoje dovolenky, a to nielen preto, že ide o vnútrozemský štát bez prístupu k moru. Ide o rozvojovú krajinu, ktorá na malom kúsku susedí aj s Afganistanom a nie je typickou turistickou destináciou. Avšak, pre všetkých, ktorí milujú objavovanie nových krajín a kultúr je Uzbekistan ideálnou voľbou. Čo o ňom neviete a dozviete sa od lokálnych ľudí?

Národné jedlo

Uzbeci milujú mäso. Veľa mäsa. Tradičné uzbecké národné jedlo je takzvané plov, o ktorom sa hovorí, že koluje Uzbekom v krvi. Ďalšou národnou špecialitou sú manty – kapsičky plnené mäsom. Nezabudnite vyskúšať ani šašlik, a teda rôzne druhy mäsa pripravené na rozžeravenom uhlí. V Uzbekistane prevláda moslimské, no nie ortodoxné náboženstvo, preto v reštauráciách zväčša nenájdete žiadny alkohol a už vôbec nie bravčové mäso.

Zaujímavosti krajiny

Najväčšie mesto je hlavné mesto Tashkent, ktoré nie je z pohľadu turizmu úplne obľúbené, pretože najviac historických pamiatok sa nachádza v Samarkande. Zaujímavosťou krajiny je to, že ako taxi vám môže zastaviť ktokoľvek. Nie je potrebná žiadna špeciálna licencia. Z najväčšej časti prevládajú na cestách biele autá. Viete prečo? Kvôli tomu, že v nich je v lete menej teplo ako v tmavých. V lete sa tu teploty vyšplhajú až k päťdesiatim stupňom Celzia. Chevrolet má v krajine monopol, preto ho má takmer každý. Import zahraničných áut je pre domácich príliš drahý.

V Uzbekistane sa platí takzvaným sumom a okrem Uzbečtiny budete všade počuť Ruštinu. Mesto sa začína modernizovať a do roku 2021 by malo v centre vyrásť niekoľko mrakodrapov.

Predtým, ako sa rozhodnete letieť do Uzbekistanu, si zistite podmienky získania víz. Pre Slovákov je možnosť ich dostať priamo pri prílete do krajiny, no musíte mať pozývací list potvrdený uzbeckým ministerstvom zahraničných vecí. Druhou možnosťou je si o ne požiadať cez niektorú cestovnú kanceláriu na ambasáde vo Viedni, kde osobne nemusíte ani ísť.

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!