Zdravie

Ťažký deň? Uvoľnite sa meditáciou…

Uponáhľané dni a ťažké bremená, ktoré nemusíme nosiť len na chrbte, ale predovšetkým v hlave sú príťažou, ktorá neopadne ako suché blato z topánky. Zastavme sa nachvíľu… zamyslime sa, či by nebolo lepšie vedieť tieto bremená ovládať, a tým zmenšiť záťaž.

Je úplne jedno, či makáte na stavbe, alebo v kancelárii. Mnoho ľudí skoro vôbec nepozná odpočinok, avšak či už tušia alebo nie, práve nedostatok skutočného relaxu je kľúčom k otvoreniu dverí s rôznymi chorobami. Psychika sa pohmoždí veľmi ľahko bez toho, aby to človek vôbec tušil. A v tom momente sa začne spúšťať vodopád fyzických bolestí „bez príčiny“.

Naše zdravie je totiž jeden veľký organizmus, ktorý sa skladá z tela, mysle a ducha. Len keď sú tieto tri komponenty v rovnováhe, môže dôjsť k harmónii. Celková harmónia organizmu sa prejavuje tak, že ste proste spokojní. Netrápi vás žiadna chronická fyzická bolesť, a v duchu aj napohľad ste šťastní. Harmónia sa dá upevniť aj prostredníctvom meditácie. Väčšina z vás si možno predstaví nejakého mnícha, či „hipíka“, pretože týchto väčšinou vidíte meditovať v televízii. Takáto relaxácia však ani zďaleka nie je len pre vyvolených. Právo na harmóniu tela má každý človek bez rozdielu veku, pohlavia, postavenia, či reči.

Meditácia je vlastne prehlbovanie sústredenia, a tým sa naša myseľ dostáva do zmeneného stavu. Je súčasťou východných náboženstiev ako budhizmus, hinduizmus a dokonca sa objavuje aj v islame. V súčasnej dobe je veľmi populárna aj v Európe, kde ju väčšinou nesprevádza duchovno, ale fyzická aktivita – joga. Je ale pravda, že meditovanie je pôvodne spájané s duchovnom – Bohom. Pokiaľ ste ateista, alebo agnostik, dnes vás určite z kurzu jogy nikto nevyhodí. Joga sa stala trendom, a preto ide duchovno trochu viac bokom.

Joga v pôvodnom zmysle vlastne nie je len cvičenie. Je to filozofický a náboženský smer, ktorý je dopĺňaný fyzickou aktivitou a meditáciou. Cieľom je oslobodenie duše od hmoty, následkom čoho by sa duša mala stať čistou a nepoškvrnenou. Cvičenie jogy prebieha sériami cvikov, ktoré by na seba mali nadväzovať a postupne napomáhať celkovej relaxácii. Mali by ísť samozrejme od tých najjednoduchších po zložitejšie. Cvičenie pripomína strečing, pri ktorom sa naťahujú svaly. Jogou sa nedokáže vyliečiť choroba, alebo zranenie, ktoré potrebuje chirurgický zákrok, alebo vrodená vada. Dá sa ňou ale pomôcť od ochorení, ktoré sú spôsobené negatívnym myslením, stresom, alebo napätím. Cvičením sa tiež zvyšuje sebavedomie, dokonca sa dajú opraviť aj niektoré poruchy spánku. Spánok sa skvalitní a môže sa skrátiť jeho dĺžka. Človek tak nepotrebuje príliš dlho spať na to, aby zregeneroval sily a mal energiu.

Relax je dôležitý, tak vypnite počítač a hor sa meditovať!

Ilustračné foto na titulke: Pixmac.sk, autor fotografie – Ms. Sticky