Peniaze a práca, Zdravie

Práca v noci. Aby bola efektívna, chráňte si svoje zdravie

Každé povolanie má iné výhody a obmedzenia. Vo všetkom perfektní nebudeme a viacerých chýb sa dopustíme aj pri roky vykonávanej práci. Je to pre naše osobné zlyhávanie, vyššie nároky alebo stres? Zhodnoťte, v akom prostredí aktuálne pracujete, čomu ste sa venovali predtým a čo bolo vašou prioritou. Zmeny v zdraví, emočnej rovnováhe a v biorytme zanechávajú celý rad negatívnych dôsledkov aj pri výkone práce.

Ľudské telo funguje v istom biorytme. Každá zmena v imunitnom, metabolickom a hormonálnom zdraví vás možno nenechá robiť svoju prácu tak, ako by ste chceli. Taktiež nemôžeme paušálne hodnotiť, či 6-8 hodín strávených v práci je optimálnou alebo zvýšenou námahou. Rozdiely opäť vyplývajú z konkrétneho výkonu (fyzický, duševný) a z rôznej intenzity. Podľa mnohých je správne, keď pracujeme v súlade s naším biorytmom – cez deň sa intenzívne venujeme práci, v podvečer sme doma, v noci necháme svoje telo zregenerovať v spánku.

Ale čo s tými, ktorí nemôžu alebo nechcú pracovať len počas dňa?

Spánkový hormón melatonín sa tvorí výlučne v noci a cez deň len v nízkych dávkach. Jeden deficit takto znásobuje druhý a v konečnom dôsledku na to doplatíme svojím zdravím. Aj napriek tomu existuje celý rad povolaní, ktoré sú nevyhnutné pre celodennú prácu.

Ide o záchranné zložky, pohotovostné služby, lekárnikov, vojakov, pracovníkov na colniciach, zamestnancov vo veľkovýrobe a pod. Postupne sa ale vyčleňuje taká skupina ľudí, ktorým sa „lepšie“ pracuje v noci. Za posledné roky bádať silnú skupinu tvorcov-kreatívcov, ktorí nepracujú výlučne v umeleckej sfére.

Ich práca sa stáva prospešnou pre rôzne reklamné a marketingové oblasti, kde umenie sa dostáva do sféry zárobku a „biznisu“. Na to, aby ste v tom boli úspešní, potrebujete taktiež dobrý nápad a meno. Myšlienky „neprúdia“ mysľou len tak, preto väčšina nadšencov vyhľadáva pokojné a tiché prostredie. Áno, aj v noci.

Spánkový deficit nám nič iné nenahradí len spánok. Pre spokojnejší deň začnime myslieť pozitívne, ak včera bolo práce vyše hlavy, dnes nech ide bokom. Unavené telo by ďalšiu záťaž ťažko znášalo, preto to aspoň kompenzujme pohybom, nutrične vyvážanou stravou a doplnkami pre imunitný systém. Ten najskôr podlieha zlému biorytmu – tak nech ste v práci opäť fit!

Foto: Pixabay