Peniaze a práca

Ako sa dobre predať cez životopis

Téma donekonečna omieľaná od základnej školy až po strednú, či vysokú. Nedajú s tým pokoj ani v dospelosti. Všade to žiadajú a takmer do žiadnej práce vás neprijmú, kým to nebudú mať na stole. Aj napriek tomu, že pomaly od narodenia nás všetci učia ako napísať správny životopis, 50% z nich skončí v koši len kvôli nesprávnej štylizácií, alebo nepochopeniu slova „stručnosť“.

Vcíťte sa do kože budúceho šéfa

Skôr než začnete písať, rozmýšľajte. Váš potenciálny šéf nie je kamarát, ktorého ste od vojny nevideli. Tohto človeka nezaujíma, že vám v roku 2005 umrel pes, a kvôli smútku ste doteraz bez práce. Je to úplne neznámy človek, ktorý váš životopis MOŽNO dočíta dokonca. Tým chcem povedať to, že ak ho nezaujmete, nebude hľadať žiadne skryté body k plusu. Jednoducho vás nepozve na pohovor.

Vymaniť sa z priemeru

Pokiaľ ide o väčšiu firmu, šéf môže mať denne na stole desiatky životopisov, ktoré sú jeden ako druhý. Vy potrebujete zistiť ako by ste na seba mohli upozorniť. Písanie otrepaných hesiel „flexibilita“, „pracovitosť“…nie je ničím novým. Pokiaľ ich napíšete nič nepokazíte, ale ani neohúrite. Tieto vlastnosti (či už sú pravdivé, alebo nie) sa berú ako samozrejmosť a nie ako plusy. Hľadajte niečo extra, ale pozor, aby ste to neprehnali. Zaujať môžete aj netradičným koníčkom, ktorý uvediete v kolonke o záľubách.

Preháňajte

Pokiaľ nemáte za sebou bohatú prax plnú povýšení, budovaní kariéry, známostí vo vašej oblasti skúste sa zamyslieť. Využite všetky šance, ktoré vás napadnú. Pokiaľ ste na škole mali prax, napíšte to do životopisu. Ak ste sa zúčastnili prednášok súvisiacimi s odborom, napíšte to tam. Ovládate nejaký jazyk len z 20%? Sem s tým! Je však dôležité, aby sa všetky údaje z väčšej časti zakladali na pravde, pretože inak si na seba upletiete bič.

Krátiť, krátiť…

Dnes sa už iný ako štrukturovaný životopis ani nepoužíva. Zakladá sa na stručnosti a výstižnosti, ktorá je proste praktická a moderná. Nech vás ani nenapadne rozpisovať o sebe ódy, ktoré aj tak nikto nebude čítať. Trochu viac sa môžete rozpovedať v motivačnom liste, ktorý sa spolu so životopisom dokladá takmer vždy. Tu uveďte čo vás láka na práci o ktorú sa uchádzate, prečo ste si vybrali práve túto firmu… Nezabudnite dodať to, prečo si má firma aj šéf vybrať práve vás. Na túto otázku musíte vedieť odpovedať pretože ak zaváhate, nepôsobí to dobre.

Len do toho!

Ak ste na životopise zapracovali, a hodíte sa im do firmy, gratulujeme! Vyhraté však budete mať až po pohovore, ktorý je v prípade prísneho šéfa ťažkým orieškom. Ak ste však uviedli v životopise pravdivé údaje (aj keď trochu prehnané) nemáte šéfa prečo sklamať. Dodajte si odvahu a zvládnete to ľavou zadnou.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor fotografie – Jacob Bøtter