Ostatné články

Na čo všetko myslieť v zime

Po dlhom teplom období je tu opäť zima. Mnohí ju očakávajú s radosťou, pretože sa nevedia dočkať šantenia na svahoch plných športuchtivých turistov. Možno aj vy patríte medzi týchto nadšencov. Ale čo tí, na druhej strane? Nie každý predsa miluje zasnežené pláne a čľapkanicu, alebo klzisko na chodníkoch. Špecifickou skupinou „hejterov“ zimy bývajú motoristi. Pokiaľ k ním patríte, určite poznáte ten pocit, keď to ráno neštartuje. Ako si pomôcť v zimných mesiacoch a čo všetko zariadiť tak, aby ste mali čo najmenej problémov?

Obutie pre auto

Každému je jasné, že v zime na väčšine terénov s letnými gumami nepochodí. Pre zimné pneumatiky by ste sa mali rozhodnúť teda minimálne každú zimu. Či už na nich jazdíte aj v lete, je len na vás. Prezutie by malo ale prebiehať hneď po zohratí vzoru. To, či sú gumy ešte bezpečné, zistíte len sami, alebo s pomocou automechanika. Na výber máte širokú paletu, ale medzi najobľúbenejšie zaraďujeme pneumatiky Continental, ktoré sa vyrábajú už cez 100 rokov. Pýšia sa hlavne skvelou ovládateľnosťou na vozovke. Na Slovensku by ste mali mať na kolesách zimné prezutie už pri prvom snehu. Pokuta síce nie je daná zo zákona, avšak pri nehodách sa vám nezodpovednosť predraží.

Vo vysokohorskom prostredí by ste mali mať v kufri aj snehové reťaze pre prípad zlej zjazdnosti vozovky. Dnes existuje mnoho druhov reťazí, z ktorých si môžete vybrať. Pre ľahšiu manipuláciu môžete zvoliť napríklad textilné, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako návleky na pneumatiky.

Ako je to inde

Pokiaľ budete cestovať napríklad do Čiech, majte na rozume, že tu je prezúvanie do zimného dané zákonom, a to hlavne na cestách označených dopravnou značkou s príkazom. Už v novembri za neprezutie môžete dostať pokutu. Platí to hlavne pre kritický úsek diaľnice D1 medzi Prahou a Brnom.

V Rakúsku je jazdenie nebezpečné nie len pre zdravie, ale aj pre peňaženku. Za jazdu na letných gumách na zasneženej vozovke môžete už od 1. novembra dostať pokutu až 5000 euro, alebo vám zabavia vozidlo. V prípade nehody vám dokonca môže poisťovňa odmietnuť preplatiť škody.

Na čo ešte nezabudnúť

Ale nielen pneumatiky sú dôležité. Myslite aj na rôzne autodoplnky, ktoré vám uľahčia život a zlepšia bezpečnosť pri jazde. V zime je dôležité mať v poriadku stierače. Ak vám na skle zostanú zamrznuté šmuhy a vy ich nebudete mať čím zotrieť, dojazdili ste. Tak isto myslite na nemrznúcu zmes do ostrekovačov, ktorá by mala byť po ruke už na jeseň. V bežnom prostredí by mala stačiť zmes, ktorá je účinná do -10, alebo -15°C. Vo vysokohorskom prostredí sa zíde špeciálna pre nižšiu teplotu.

Pri prvom rozlepení očí vám padne vhod ranná rozcvička so zoškrabávaním námrazy a so zhadzovaním snehu z auta, takže nezabudnite na škrabky. Ak sa tomuto chcete vyhnúť, kúpte si špeciálnu plachtu proti námraze, ktorou auto prikryjete a ráno máte o robotu menej. Aby ste však mysleli aj na svoje zdravie a teplo, navštívte veľkoobchod snehule, kde si vyberiete niečo pre svoje nohy, ktoré chcete mať v teple.

Foto na titulke: Pixmac.sk, Bill Benzon – flickr