Zdravie

Zazelenalo sa na tanieri

Verím, že obdobie vzdoru voči zelenine má už každý z vás za sebou. To čo sme neznášali ako deti, veľakrát v dospelosti chutí úplne inak. Do detí sa všetkými možnými prostriedkami rodičia snažia dostať čo najviac vitamínov aj za cenu, že ich trošku oklamú…“rajčina nie je zelenina“, „v tom sendviči žiadny šalát nemáš, tak sa v ňom nehrab a jedz“. Poznáme? Mnohí asi áno. Ak však aj vo vyspelom veku zeleninu odmietate, niekde sa stala chyba. Pozrime sa na niektoré druhy vitamínových bômb a na to, čo pre nás môže ich konzumácia spraviť.

Vychutnajte si najmä surovú mrkvu. Táto sladká zelenina obsahuje obrovské množstvo vitamínu B, C, D a K a tiež provitamín A. Dôležitá je pri prevencii chorôb, a tiež vďaka vysokému percentu vitamínu D pomáha v lete, keď ste najviac vystavení prudkému slnku.

Brokolicu mnohí odsudzujú. Jej chuť si obľúbi len málo ľudí v mladom veku. Čím ale vek pribúda, človeku sa chute trochu menia. Takže pokiaľ nemáte vyslovene traumu z detstva, či nejakú inú averziu voči tejto brčkavej zelenine, zaraďte ju do jedálnička. Zmenšiť tak môžete riziko infarktu a rakoviny aj vďaka selénu, ktorý brokolica obsahuje.

Bohatým zdrojom vitamínu C je špenát. Pamätajte, že sa dá pripraviť aj inak ako v školskej jedálni, kde nebol vždy vábivý. Surový špenát vám pomôže proti žlčovým kameňom. Nebojte sa ho teda pridať do šalátu. Vo varenom stave sa sním dajú spraviť chutné zázraky. So špenátovou šťavou môžete zas odstrániť dlhodobú zápchu.

Jedným z najobľúbenejších druhov zeleniny sú určite rajčiny. Obsahujú látky, ktoré pomáhajú pri dobrom trávení a zrýchľujú metabolizmus. Pravidelné pitie osviežujúcej šťavy z rajčín je liek na prekyslenie organizmu.

Opakom obľúbenosti sa zdá byť zeler. Táto zelenina má špecifickú chuť a výraznú arómu, ktorá v každom jedle hneď udrie do nosa, aj na jazyk. Veľa ľudí si na výrazné vlastnosti zeleru nevie zvyknúť. A to je škoda, pretože prichádzajú o veľa vitamínu C a B. Okrem toho skombinovanie zeleru a mrkvovej šťavy dokáže pomôcť pri prevencii osteoporózy, kŕčových žíl aj hemoroidov.

Paštrnák je zabudnutý brat petržlenu. Oba majú podobné zloženie, podobný vzhľad, a aj podobnú chuť. Paštrnák obsahuje mnoho vitamínov a pomáha pri liečbe tuberkulózy aj zápalu pľúc. Petržlen zas v kombinácii s mrkvou, či špenátom dokáže zapracovať pri liečbe očných aj obličkových chorôb.

Aj keď sa to nezdá, mnohé trávy, ktoré máte za burinu môžeme kľudne zaradiť medzi jedlú zeleninu. Príkladom môže byť chaluha, alebo tiež morská riasa. Dá sa zohnať s sušenom stave a pridaním do jedla, či pitia môžete bojovať proti poruchám štítnej žľazy.

Tu sa to ani z ďaleka nekončí. Obrovské množstvo zeleniny, ktoré sa dostáva na náš trh je priestorom pre vašu fantáziu. Nezabúdajte, že hlavným krokom k tomu, aby ste si tento druh potravy obľúbili je jej príprava. Najzdravšia je surová a preto pohľadajte aj recepty, v ktorých skĺbite chutné s užitočným.

Foto na titulke: Pixmac.sk, autor fotografie – throughnothing