Ostatné články

4 tipy ako si vybrať elektrocentrálu podľa potrieb

Existujú miesta, kde je potrebné vykonávať prácu, ktorá si vyžaduje elektrickú energiu, ktorá však na danom mieste nie je. V takomto prípade vám skvelo poslúži elektrocentrála. Výber elektrocentrály môže byť ťažký, nakoľko je široká ponuka, vďaka ktorej nebudete vedieť, ktorá je tá správna. Preto sa treba pozerať na tie správne parametre a faktory, ktoré vám pomôžu pri jej výbere.

Určte maximálnu úroveň výkonu, ktorý budete potrebovať.

Jedna z najčastejších a najzákladnejších otázok je, “akú veľkokapacitnú elektrocentrálu potrebujete?“ Zistenie odpovede nie je také zložité, ako by sa mohlo zdať.

Jednoducho spočítajte výkon všetkých strojov, ktoré budú potrebovať napájanie. Zahŕňa to štartovacie a prevádzkové výkony. Ak chcete zistiť tieto čísla, skontrolujte návod na obsluhu, prípade typový štítok na každom stroji. Potom stačí, aby ste sa ubezpečili, že výkon elektrocentrály zodpovedá týmto požiadavkám. Ešte lepšie je, keď tieto požiadavky prevyšuje, nakoľko sa môže stať, že ste na nejaký prístroj zabudli, prípadne sa môže vyskytnúť nečakaná situácia, ktorá si bude vyžadovať ďalšie stroje a výkon.

Typ paliva

Elektrocentrály pracujú na troch hlavných typoch pohonných látok: benzín, nafta a LPG. Výber toho, ktoré palivo je pre vás najlepšie, je prvou etapou pri rozhodovaní o tom, ktorá elektrocentrála sa má kúpiť.

Benzín je najčastejšie používaným palivom, pretože je najdostupnejší a najznámejší. Nevýhody sú jeho krátka trvanlivosť po dobu približne 12 mesiacov, jeho komparatívna neefektívnosť a nebezpečenstvo spojené so skladovaním a používaním horľavého paliva. Je tiež najmenej ideálny typ paliva pre použitie vo veľmi chladných podmienkach.

Nafta je najvhodnejšia na napájanie väčších generátorov nad 5 kW, takže je veľmi neobvyklé, že sa nachádza v menších modeloch. Vo všeobecnosti poskytuje najnižšie prevádzkové náklady a najdlhší čas skladovania. Môže byť tiež použitá pri veľmi nízkych teplotách, keď je kombinovaný s určitou prísadou. Naftovú elektrocentrálu oceníte hlavne vtedy, ak máte väčšinu strojov na naftu, ako sú dozéry, minibager alebo iné ťažké alebo poľnohospodárske stroje.

Dieselové generátory sú však veľmi hlučné, nepriaznivé pre životné prostredie.

Elektrocentrály na plyn sú oveľa čistejšie ako benzínové a naftové modely. Sú tiež bezpečnejšie na dopĺňanie paliva, pretože stačí iba vymeniť plynovú bombu. Navyše pomocou väčších plynových bômb môžete dosiahnuť dlhšiu prevádzkovú dobu.

Skontrolujte, či je elektrocentrála vhodná na napájanie potrebných nástrojov

Je to veľmi dôležité, aby ste nakoniec nezistili, že ste zaplatili za niečo, čo vlastne ani nevyužijete.

Berte do úvahy prostredie, v ktorom sa bude elektrocentrála používať

Na základe prostredia, v ktorom budete pracovať si vyberajte elektrocentrálu, ktorá je presne vyrábaná na to, aby dokázala vydržať a spoľahlivo slúžiť aj v ťažkých a nepriaznivých podmienkach. Či už sa jedná o stavby, lomy alebo iné miesta s nepriaznivými podmienkami.

Foto: zeppelin.sk