Ostatné články

Výhody a nevýhody šikmej strechy

Premýšľate, či je šikmá strecha pre vás tou správnou voľbou? Šikmá strecha, najmä sedlová, je u nás už tradíciou. Strešné krytiny sú dostupné v najrôznejších prevedeniach a efektívne sa dá využiť aj podkrovný priestor.

Výhody šikmej strechy

Šikmé strechy sú vhodnejšie pre jednoduché pôdorysy. K ich najväčším výhodám patria bezúdržbovosť a dlhá životnosť. Problém nie je ani odvodnenie či väčšie množstvo snehu. Voda jednoducho steká a sneh sa postupne zosúva. Pri plochých strechách je správne odvodnenie podmienené dobrým vyspádovaním. Okrem toho treba v prípade veľkej nádielky snehu zasiahnuť a odstrániť ho zo strechy.

Strešná krytina pre šikmé strechy je skutočne rozmanitá a to materiálovo aj farebne. Použiť sa dajú klasické keramické alebo betónové krytiny. Ako kvalitná strešná krytina sú vhodné sú aj plechové, vláknocementové alebo dokonca drevené šindle. Dnes už sú realitou aj zelené šikmé strechy porastené rozchodníkmi.

Nevýhody šikmej strechy

V závislosti od sklonu umožňujú šikmé strechy využívať aj podkrovie. A to buď na skladovanie vecí alebo ako obytný priestor. V každom prípade ale šikmé časti do určitej mieri obmedzujú plnohodnotné využitie priestoru pod strechou. To môže znamenať isté obmedzenia a špeciálne dispozičné riešenie. Posteľ s čelom alebo odolný kúpeľňový nábytok s vysokými skrinkami môže byť náročné umiestniť.

Ak je zanedbaná tepelná izolácia, vzniká pri šikmej streche riziko tepelných mostov. Pre pasívne alebo nízkoenergetické domy preto nie je optimálnou voľbou. Citlivým miestom plochých striech je na druhej strane dobrá hydroizolácia. Realizácia šikmej strechy je tiež finančne náročnejšia ako pri plochej, no bude vyžadovať menšiu údržbu. Ak máte dom s komplikovanejším pôdorysom, šikmá strecha vám navýši rozpočet. Väčším problémom sa v takýchto prípadoch stávajú aj spomínané tepelné mosty.

Foto: Pixabay