Ostatné články

Vyberte si tie najlepšie a najkrajšie posteľné obliečky

Každý deň sa tešíme, ako si večer ľahneme do postele, zavrieme oči a necháme sa odniesť na modrom obláčiku do rozprávkovej ríše snov, z ktorej sa vrátime až ráno, oddýchnutí, plní síl a s úsmevom na tvári. No, predstava je to pekná, realita je ale často úplne iná. Na to, ako sa vyspíme má vplyv mnoho faktorov, medzi nimi aj posteľ, matrac, a dokonca aj posteľné obliečky.

Kvalitný spánok = regenerácia tela

Naše telo k svojmu zdravému fungovaniu spánok potrebuje, práve počas neho sa odohráva celý rad procesov. Keď sa ale večer stále prevaľujeme a nemôžeme zaspať, v noci sa prebúdzame celí spotení alebo kvôli tomu, že nám skĺzla deka, na nálade nám to nepridá. Ráno vstaneme z postele malátni, s kruhmi pod očami a máme problém vôbec fungovať.

Príčin môže byť celý rad, patrí medzi nich ale napríklad aj zle vyvetraná spálňa, nesprávny alebo preležaný matrac, alebo dokonca zlý výber posteľnej bielizne.

Ani výber obliečok nesmiete podceniť

Keď si začneme zariaďovať spálňu, vyberieme si posteľ, ktorá vyzerá pevne a niečo vydrží. Ešte sa možno zameriame na výber matraca, pretože nechceme, aby nás bolel chrbát a kĺby. Ale posteľné plachty a obliečky? Ich výberu venujeme sotva pár minút, zameriame sa len na design. Veľká chyba! Aj posteľné plachty a obliečky treba starostlivo vybrať, oboje je v tesnom kontakte s našou pokožkou. A design vám príjemný spánok zaistí len ťažko.

Na čom záleží, keď vyberáte obliečky?

Aby ste sa pod nimi dobre vyspali, mali by byť obliečky príjemné na dotyk, priedušné a savé. Musia od tela dobre odvádzať pot, kto chce obliečky na celý rok, ten by navyše mal pozerať aj po skvelých termoizolačných a termoregulačných vlastnostiach. Až potom prichádza na rad farba a motív obliečok.

Tip číslo jedna: Zamerajte sa na materiál

Od materiálu sa odvíjajú vlastnosti obliečok aj ich životnosť, preto práve naň by ste sa mali zamerať ako prvý. Už dávno na trhu nie sú len bavlnené obliečky, ktoré sú síce nadčasové a väčšina z nás na ne stále nedá dopustiť, výber je ale oveľa širší. Aké obliečky si môžete zaobstarať okrem tých bavlnených?

  • Krepové obliečky, ktoré ocenia hlavne praktické gazdinky. Hoci sú z bavlny, nekrčia sa, ani sa nežehlia. Sú príjemné, zaujme vás ich zvrásnený povrch.
  • Obliečky z bavlneného saténu, ktoré sú jemné, príjemné, priedušné, nedržia vlhkosť a spať pod nimi môžete celý rok.
  • Hrejivé a hebké sú flanelové obliečky so skvelými termoizolačnými vlastnosťami.
  • Príjemné na dotyk, hebké a s dlhou životnosťou, to sú obliečky z damašku.
  • Do chladných zimných nocí je ideálnou voľbou mikroplyš alebo mikroflanel.
  • Takmer nezničiteľné sú ľanové obliečky, ktoré od tela výborne odvádzajú pot, majú skvelé termoregulačné vlastnosti a spať pod nimi môžu aj alergici.
Tip číslo dva: Postrážte si veľkosť

Obliečky sú na trhu k dispozícii v niekoľkých rozmeroch, tie by mali korešpondovať s rozmermi vankúša a prikrývky. Štandardom je 140 x 200 cm pre deku a 70 x 90 cm pre vankúš, prikrývka ale môže mať aj predĺženú dĺžku. Ďalšou variantou sú francúzske obliečky určené na dvojdeku.

Tip číslo tri: Vyberte si zapínanie

Aj na ňom záleží? No áno! Kto sa počas spánku divoko melie a často sa prebúdza bez periny, ten asi zakladacie obliečky nezvolí. Gombíky tiež nevyhovujú všetkým, ďalšou možnosťou je moderný zips. Čomu dáte prednosť vy?