Ostatné články

Veľký sprievodca PUR panelmi: Vyberte si ten najvhodnejší typ!

Potrebujete zatepliť rýchlo, jednoducho a kvalitne? Stavte na vynikajúce termoizolačné vlastnosti PUR panelov! Sú používané hlavne v priemyselnej výstavbe, logistických a distribučných centrách či výrobných halách, no využitie nájdu aj pri stavbách domov.

Čo sú to PUR panely

PUR panely patria medzi sendvičové panely, to znamená, že majú izolačné jadro a opláštenie. Práve izolačné jadro ich robí jedinečnými, je totiž z polyuretánovej peny, ktorá má výborné termoizolačné vlastnosti.

Veľkou výhodou PUR panelov je ich hrúbka – aj pri relatívne tenkom paneli dokážu dosiahnuť zaujímavé zatepľovacie vlastnosti. Preto ich nájdeme nielen na fasádach či strechách budov, ale aj ako priečky miestností, či samostatné boxy.

PUR panely sú vďaka svojej jednoduchosti a dobrým izolačným vlastnostiam veľmi variabilné. Možnosti  ich variovania sú takmer nekonečné a dajú sa použiť všade, kde je potrebná dostatočná izolácia.

PUR panely podľa použitia

Ako sme spomínali, PUR panely môžete použiť kdekoľvek, kde potrebujete izolačnú vrstvu. Nielen na zateplenie fasády na komerčných budovách, taktiež sa skvelo hodia na stavbu chladiarenských  miestností či mraziacich boxov v rámci skladu. Vynikajúco udržiavajú teplotu v priestore a odizolujú ho tak od zvyšku miestnosti. PUR panely preto môžeme  použiť ako:

  1. Stenové PUR panely – tento typ PUR panelu sa používa najčastejšie aj ako priečky v miestnostiach aj ako izolačná konštrukcia fasády. Vďaka variabilnej hrúbke panelu – 40 -120mm je ich použitie naozaj široké.
  2. Strešné PUR panely –  používajú sa najčastejšie na zateplenie strechy, ale taktiež ich nájdeme ako stropy napríklad na chladiarenských miestnstiach. Môžu sa použiť na plochú strechu alebo na šikmú strechu so sklonom do max 35 stupňov.
  3. Chladiarenské PUR panely – tento typ je vynikajúci na vytvorenie chladiarenskej miestnosti či mraziarenského boxu. Vďaka svojim izolačným vlastnostiam dokáže udržať teplotu v miestnosti na rovnomerne nízkej hodnote.
  4. Agro panely – ako už názov napovedá, tieto panely sa hodia do poľnohospodárskych budov, sýpok, skladov či na zateplenie maštalí. Vynikajúce izolačné vlastnosti PUR panelov zabezpečia v poľnohospodárskej budove stabilnú teplotu, zabránia prehrievaniu a zničeniu plodín či úhynu zvierat.

PUR panely podľa opláštenia a typu spojov

Vďaka rôznej farebnosti a rôznych možností vzhľadu opláštenia PUR panelu môže byť tento sendvičový panel skutočne variabilný. Vďaka jednoduchým a dokonalým spojom môžete vytvoriť z PUR panelov plochu, akú potrebujete

Spoje PUR panelov

Podľa konštrukčných požiadaviek môžu byť spoje PUR panelov buď skryté s hladkými spojmi alebo viditeľné s plechovým prekrytím. Pokiaľ používate PUR panely v interiéri, prípadne je spoj chránený pred slnečným žiarením a dažďom, môžete použiť hladký spoj. Tento navyše zabraňuje usádzaniu nečistôt a vzniku plesní v spojoch. Pri nároočných poveternostných podmienakch je lepšie použiť spoje s kovovým prekrytím.

Opláštenie PUR panelov

Kovové opláštenie PUR panelu, ktoré chráni izolačné jadro môže mať rôzne prevedenie. Najčastejšie nájdeme PUR panely s hladkým  povrchom, s mikrorebrovaním, rebrovaním či zvlnené. Tieto opláštenia sa môžu v rámci jednej steny kombinovať a vytvárať tak unikátny vzhľad vašej budovy či miestnosti.