Peniaze a práca

Ako eliminovať pracovný stres?

Stres a tréma sú prirodzenou reakciou na náročné úlohy. Nie je správne prežívať ich na dennom poriadku. Ich negatívne dôsledky sa prejavia nielen v našom bežnom a pracovnom fungovaní, ale aj na zdraví a psychickej pohode. Úplne sa nám zmení náš pohľad na povinnosti a deľbu práce, zhorší sa náš záujem o oddych a záľuby – nastáva pracovný stres.

Čas, nadčasy a zbytočne rýchle tempo

Každej práci má predchádzať plánovanie, organizovanie a v závislosti od času aj výber čiastkových úloh, ktoré dokážete vypracovať.

Pozor, nikdy nezačínajte prácu, keď viete, že časovo je to nereálne, alebo máte nedostatočné zručnosti a informácie. Nemá zmysel začať s prácou, ktorú aj tak nedokončíte! To je aj jedným z najčastejších spúšťačov pracovného stresu. A čo viac, nespokojnosť s výsledkom vás bude ešte dlho trápiť. Stres zintenzívňuje, vy začínate upúšťať aj od bežne zvládnuteľných úloh.

Presne tento spúšťač vypovedá o vašej slabej sebestačnosti, respektíve o tom, že ešte potrebujete nad sebou zodpovedného koordinátora alebo asistenta. Sú úlohy, ktoré si jednoducho vyžadujú dvoch a nemá význam preberať zodpovednosť za druhých. Takýmto prístupom sa dobrovoľne oberáte o príležitosť „zahviezdiť“ v tom, čo vám naozaj ide super. Zbytočne nereagujete uponáhľane, neprikyvujte na každú požiadavku, pretože najskôr sa vďaka nej ocitnete v „bludisku“ – to má za následok syndróm vyhorenia, pocit menejcennosti a úzkosti.

Spoznávate sa v tomto probléme?

Super, chce to už len spomaliť, uvedomiť si svoju pozíciu v práci a plne sa držať harmonogramu. Pri práci nezabúdajte ani na pravidelné prestávky, dostatočný oddych a zdravú stravu. Pozitívne vplýva aj samovzdelávanie, štúdium nových poznatkov z vašej oblasti. Profesijný rast je vašou vlastnou voľbou a ak sa chcete mať lepšie, tak ju rozhodne využite!

Foto: pixabay