Zdravie

Včelí jed – užitočný ako med?

Príroda neustále odkrýva záhadnejšie tajomstvá, vďaka ktorým nám napomáha k lepšej vitalite. Dokazuje to aj liečivý včelí jed, ktorý nášmu organizmu prináša úľavu, regeneráciu a zmierňuje príznaky rôznych závažných zdravotných ťažkostí. Je to vôbec možné?

Včelí jed (apitoxín) je hlavným produktom jedotvorných včelích žliaz. Produkujú ho robotnice, ale aj matky. Má zvláštnu kyslastú (pa)chuť. Aby sme protiklad jed ako liek čo najskôr vysvetlili, zdôrazňujeme, že jeho liečivé účinky sa prejavujú len vo veľmi malých a postupných dávkach.

Vo vyšších, po približne 700 bodnutiach, môže vyvolať až otravu organizmu. Ani tento údaj nemožno zovšeobecniť na každého pacienta rovnako. Napríklad detský a ženský organizmus slabšie odoláva jeho účinkom a výnimky sa ďalej vzťahujú aj na alergikov a astmatikov. U nich je znášanlivosť takmer nulová.

Pozor, získavanie a následná aplikácia včelieho jedu je pre laickú verejnosť obťažná a nebezpečná. Postup si vyžaduje lekársku odbornosť a prax, pretože pacient musí prejsť zdravotnou previerkou, prijať odporúčanú dávku vitamínu C a kofeínu. Počas aplikácie sa môžu prejaviť alergické reakcie, rapídne sa môže znížiť krvný tlak, prejaví sa triaška, nevoľnosť alebo mdloba.

Ako sa včelí jed využíva v praxi?

Dobrovoľne mám znášať aplikáciu včelieho jedu, ale prečo? Faktom je, že medicínske využitie včelieho jedu je rozmanité, podobne ako pri včeľom mede a peli. Včelí jed sa využíva na zlepšenie funkcie nervového a srdcovo-cievneho systému, podporuje činnosť mozgu.

Optimalizuje tvorbu červených krviniek a zmierňuje príznaky reumatických ochorení, bolesti kĺbov, či už po ťažších úrazoch, alebo v prípade meteosenzitívnych pacientov. Pôsobí antioxidačne, antidepresívne a regeneračne. Pacient musí rátať s tým, že účinky nie sú okamžité, ale postupné a vyžadujú si aj vašu trpezlivosť a čo najkvalitnejší životný štýl. Táto kombinácia je alfou a omegou takmer všade!

Foto: pixabay.com