Zdravie

V prechodnom období sme náchylnejší na bolesť v krížoch

Fungujete v jednom pracovnom a súkromnom stereotype? Nemáte čas dostatočne zrelaxovať a neustále sa niekam ponáhľate? Odporúčame zmierniť tempo, inak na to môžete ľahko doplatiť svojím zdravím a psychickou pohodou. Unavené telo sa stáva doslova terčom pre vírusy a baktérie. Takisto ani pružnosť našich svalov nie je nekonečná. Nechcite sa o tom presvedčiť až pri boľavých krížoch!

Niekoľko príčin tejto nepríjemnej bolesti sme naznačili už v úvode. Ešte horšie je, ak starostlivosť o svoje telo zanedbáme natoľko, až nás v pohybe absolútne zastaví seknutie v krížoch. V tejto súvislosti si pripomeňme bežné zlozvyky, ktorým svoju chrbtovú a driekovú oblasť vôbec nešetríme.

Tým, že si párkrát zacvičíte, ešte neznamená, že ste v kondícii. Cvičenie má byť optimálnou záťažou pre celé telo, odporúčame najmä pri cvičeniach chrbtice a končatín každý pohyb konzultovať s odborníkom. Je rozdiel v tom, ako môže cvičiť a svoje telo zaťažovať mladík a muž v produktívnom veku po viacerých úrazoch a operáciách.

Ako zmierňovať alebo úplne predchádzať bolestiam v krížoch?

Keď sa už dostavia bolesti v krížoch, je neskoro začať myslieť na zdravý životný štýl a pohyb. Vtedy je nutný pokojný režim, oddych na lôžku a udržiavať postihnuté miesta v suchom teple – hrejivá deka, krížové pásy a primerané oblečenie. Na to zvlášť pozor v chladnom počasí. Bolesti nastávajú aj v dôsledku prechladnutia, častých zmien teplôt, pri vyhrnutom oblečení a pod.

Náchylnejší ste na to, ak pracujete v prievane, vonku, v sklade, teda raz svoje telo prehrievate nadmernou fyzickou záťažou (telo v ohnutej polohe bez pokrčených kolien) a potom sa svaly opäť siahnu pri prudšom ochladení. Vyhýbajte sa stereotypnému pohybu, počas prestávok zmeňte polohu a doprajte si kratší strečing. V takom stave nie je pre vás vhodná ani masáž, ale len vtieranie mastí s účinnými protizápalovými látkami. Vo večerných hodinách už len oddychujte.

Foto: Pixabay