Štýl

Tipy, ako si rozvíjať empatiu

Každý je zaujímavý niečím iným. Niekedy je na škodu napodobňovať druhých len v domnienke, že sú lepšími a úspešnejšími. Možno, ale v bežnom fungovaní im môže chýbať presne to, čoho vy máte na rozdávanie alebo ste v tom prirodzený talent. Aktuálne je tak „ospevovanou“ empatia, ktorá nám má napomôcť lepšie zvládať ťažké chvíle, odlúčenie od blízkych alebo kolegov, s ktorými sme sa aj v práci cítili ako doma.

Viete vnímať druhého a považujete sa za veľmi schopného identifikovať, čo si iní myslia a ako daný okamih prežívajú? Nie, nejde o jasnovidecké schopnosti, ale o prirodzenú empatiu. Tá je človeku vlastná už približne v 3. až 5. roku života. Prečo o nej teda diskutujeme s dospelými osobami? Aj na empatii sa dá „popracovať“ a zlepšiť rozpoznanie mentálnych pochodov u druhých osôb. Ako na to?

Prestaňte pri každej príležitosti hovoriť len o sebe

Porozumieť či už emočným, alebo kognitívnym prejavom druhých nedokážeme, keď celú pozornosť sústredíme len na seba. Samotným rozprávaním sa prirodzene nedozvieme nič nové. Ani to nie je každému jasné a až v praxi zisťujeme, že je to obzvlášť náročné. Počúvať však nestačí.

Z vypočutého si treba čo najviac zapamätať a po prehovore sa pýtať len na to, čo vám môže informácie rozšíriť, prehĺbiť. Nepýtajte sa na to, čo už bolo povedané a ani na to, čo vám nebolo hneď jasné. Poďte na to takýmto oblúkom a nech vám prípadné nejasnosti rozlúšti sumár konkrétnych otázok. Áno, podobne ako (detská) hra na detektíva.

Zabudnite na predsudky

Presne tie nás brzdia v rozpoznávaní vzájomných duševných pochodov. Svet nie je len biely a čierny a aj na tom najväčšom zloduchovi sa nájde niečo dobré. Zväčša je to len maska, pod ktorou chce skryť svoj žiaľ či pochybnosti… A viac úspešní v rozvíjaní empatie budete, keď v sebe „rozvášnite“ pokoru a uznanie. To sú tie najkrajšie, ale zároveň aj najťažšie udržateľné vlastnosti v každodennom fungovaní. Buďte chlapi a dokážte svetu, že to zvládnete!

Foto: pixabay.com