Peniaze a práca

Od úmrtia prvého miliardára na svete uplynulo už trištvrte storočia

Narodil sa 8.júla 1839 v New Yorku. Zomrel 23.mája 1937 na Floride. Dožil sa úctyhodných 98 rokov. Od jeho úmrtia tak nedávno uplynulo už štvrťstoročie. Hovoríme o zakladateľovi ropnej dynastie, firmy Standard Oil. Založil ju v roku 1870 a riadil ju až do svojho odchodu do penzie v roku 1897. Hovoríme o legendárnom americkom podnikateľovi a filantrpovi. Prvom miliardárovi. Reč je o Johnovi Davisonovi Rockefellerovi.

Rockefellerovci boli v období devätnásteho a dvadsiateho storočia najbohatšou naftárskou dynastiou v USA. Legendárny podnikateľ pochádzal z chudobnej rodiny, a tak sa nikdy nemohol pochváliť veľkým vzdelaním. Výchovu ktorú mal, by mu však nenahradila žiadna škola. Jeho otec William pracoval ako podomový predajca mastičiek a pochybných liekov. Najmä on ho zasvetil do sveta podnikateľstva. Odmalička jeho aj súrodencov učil obchodovať rôznymi hrami. Jeho matka bola naopak veľmi zbožná, a tak mal z druhej strany vštepovanú prísnu kalvínsku morálku. Johna tak formovalo heslo: „Pracuj, šetri, rozdávaj!“ Okrem toho už absolvoval len malý trojmesačný účtovnícky kurz.

Keď mal devätnásť rokov, spoločne s kamarátom Mauricom Clarkom založil firmu na obchodovanie s obilím, soľou, mäsom a ďalšími potravinami. Skrz občiansku vojnu sa firme darilo, keďže na odbyt išli všetky druhy tovaru, a to najmä pre armádu. Zisky tak rástli naozaj enormne rýchlo.

Keď vojna skončila, zamerali sa na spracovanie a prepravu ropy. Odkúpili malú rafinériu, ktorá však zo začiatku neprosperovala podľa predstáv. Clark sa bál o svoje získané financie a z firmy odišiel. Rockefeller si zobral pôžičku a odkúpil partnerov podiel, aby mohol pokračovať v obchodovaní. Práve z tých čias pochádza jeho citát: „Priateľstvo založené na obchode je oveľa lepšie, ako obchod založený na priateľstve“.

Jeho firma Standard Oil expandovala hlavne vďaka moderným technológiám. Rockefeller objavil nielen petrolej, ale aj ďalších skoro 300 produktov, ktoré z ropy vyrábal a predával. V roku 1911 však Najvyšší súd v USA donútil koncern Standard Oil rozdeliť sa na 30 až 40 menších spoločností, z čoho najväčšou sa stala Jersey Standart (od roku 1970 existuje pod názvom Exxon). Dodnes majú vo všetkých Rockefellerovci isté podiely.

Rockefellera dodnes všetci poznajú ako šikovného a tvrdého vyjednávača. Svojim konkurentom ponúkal možnosť pripojenia firmy k nemu, začo mohli získať akcie Standardu. Pokiaľ to podnikateľ odmietol, konkurencia ho v konečnom dôsledku i tak priviedla k bankrotu.

Sám John Davison Rockefeller venoval na charitu až 540 miliónov dolárov. Rockefellerovci stoja aj za založením univerzity v Chicagu či amerického národného parku Acadia. Podporovali aj baptistickú cirkev. Bojoval proti vysokej negramotnosti černochov a taktiež financovali vývoj účinných liekov proti rakovine a ďalším chorobám. Aj dnes sú ich charitatívne organizácie najväčšie na svete.

O Rockefellerovi sa traduje aj jedna pamätná historka. Vo svojich trinástich požičal svojich ušetrených päťdesiat dolárov jednému farmárovi so sedem a pol percentným úrokom. Späť sa mu vrátilo 53 a pol dolára. Dnes sa tento príbeh často používa ako predloha jeho citátu: „Nepracujte vy pre vaše peniaze. Donúťte vaše peniaze pracovať pre vás“.