Štýl

Prsteň ako šperk

strieborný prsteň EvelineExistuje množstvo druhov šperkov z najrôznejších materiálov, veľkostí, farieb či spracovania, no my sa dnes pozrieme bližšie na prstene. Prečo práve prstene? Čo je na nich také jedinečné a výnimočné? Viete, čo prsteň symbolizuje? Prečo ho nosíme na prste?

Odpoveď nájdeme v gréckej mytológii. Legenda o Prométeovi hovorí o tom, ako venoval Prométeus ľuďom oheň, no bohovi Diovi sa to nepáčilo a oheň ľuďom vzal. Prométeus ho však znova ukradol, za čo ho dal Boh pripútať ku Kaukazskej skale, kde mu každý deň orol odjedal z pečene. Prométeus orla zabil, no aby neporušil Diov trest, musel nosiť prsteň s kúskom Kaukazskej skaly. V tomto momente sa vraj zrodilo nosenie prsteňa s kameňom ako symbol spojenia.

Dosť bolo histórie, presuňme sa do súčasnosti. Prstene ako šperk zohrávajú veľmi dôležitú úlohu. Už pri podávaní ruky si všímame nie len to, či má žena pekne pestované ruky a manikúru, ale určite nám padne zrak aj na prsteň. Pokiaľ, samozrejme, nejaký na prste má.

Prstene sa nosia na ktoromkoľvek prste. V stredoveku však napríklad ľahké ženy nosili prsteň len na palci. Žena z vyššej spoločnosti by si v tej dobe prsteň na palec určite nedala. Dodnes sa však zachoval napríklad symbol nosenia zásnubného prsteňa na prstenníku ľavej ruky.

Existuje množstvo druhov prsteňov. Od jednoduchších, vhodných na bežné nosenie až po luxusné, výrazné,  tvarovo aj materiálovo neobyčajné, vhodné na špeciálne príležitosti. Najčastejšie poznáme prstene zlaté, strieborné prstene, no v posledných rokoch sa stáva stále viac obľúbená aj ušľachtilá oceľ. Množstvo značiek tvorí kolekcie práve z tohto materiálu. Ušľachtilá oceľ má výborné vlastnosti ako dlhú životnosť, trvalý vzhľad, bezproblémové čistenie, vysokú tvrdosť, stály lesk a mnoho ďalšieho.

To, ktorý materiál, tvar, či farbu prsteňa si vyberiete je len a len na vás. Nosí sa naozaj všetko. Nehľaďte na trendy a vyberajte si podľa srdca. Pretože šperky sú láska.