Ostatné články

Prečo sú tepelné čerpadlá také obľúbené?

Dopyt po tepelných čerpadlách v Európe rastie bez prestávky od roku 2013, kedy bolo podľa asociácie REHVA inštalovaných zhruba 770 000 nových jednotiek. V roku 2021 to už bolo 2,18 milióna nových čerpadiel. Do konca tejto dekády by sa potom počet novo inštalovaných tepelných čerpadiel mal pohybovať nad hranicou 2 milióny kusov ročne.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že skokovo rastúce ceny zemného plynu a ďalších energetických komodít síce spôsobili výrazný rast dopytu po tepelných čerpadlách, výraznú úlohu však v dlhodobom horizonte zohrávajú aj iné faktory, konkrétne:

  • Vysoká efektivita prevádzky tepelných čerpadiel, kedy tento zdroj tepla bol aj v dobe nízkych cien energetických komodít nsjúspornejším zdrojom zo všetkých.
  • Postupná regulácia používania neekologických kotlov na tuhé palivá v budúcnosti potom aj očakávaný zákaz používania kotlov na zemný plyn.
  • Spoľahlivosť tepelných čerpadiel, kedy moderné jednotky dokážu spoľahlivo fungovať bez väčších opráv aj viac ako 20 rokov.
  • Pohodlnú prevádzku, kedy do tepelných čerpadiel nie je nutné prikladať, skladovať im palivo apod.
  • Nulový negatívny vplyv prevádzky tepelného čerpadla na životné prostredie a zdravie ľudí žijúcich v okolí nehnuteľností vykurovaných tepelnými čerpadlami.
  • Možnosť využiť nadbytočnú elektrickú energiu z fotovoltaických panelov na výrobu tepla.

Vzduch aj geotermálne teplo sa dá „ťažiť“ priamo pri nehnuteľnosti

Tepelné čerpadlá v posledných 2 rokoch tiež ukázali, aká dôležitá je nezávislosť na externých dodávkach energetických komodít. Zatiaľ čo majitelia nehnuteľností vykurovaných zemným plynom, uhlím, drevom a pod. riešia obmedzenú dostupnosť či prudko rastúcu cenu týchto komodít, majitelia tepelných čerpadiel stále získavajú energiu z vonkajšieho vzduchu a geotermálneho tepla, ktoré sú k dispozícii v neobmedzenom množstve zadarmo.

Nezvyčajne vysoké ceny konvenčných energetických komodít možno pominú, na výhody tepelných čerpadiel to však nebude mať žiadny vplyv, t. j. zostanú zachované.

Zdroj obrázku: klikkipetra / Shutterstock.com