Peniaze a práca

Pocit nedostatku?! Čo všetko treba za tým hľadať?

Naučili sme sa neskutočne náhliť. Náhliť za úspechmi, peniazmi, dokonalými partnerstvami a pod. Keď je všetkého prebytok, žije sa nám perfektne. Ak pocítime nedostatok, veci sa začnú rúcať. Aj zlé životné obdobie treba vedieť dôstojne prekonať. Ako na to?

Pocit nedostatku zväčša dávame do súvislosti s financiami. Je to taký súčasný fenomén, no nie príliš veselý. Z ruky do úst sa dá prežiť, ale je to nepríjemné… Ak to pretrváva, ohrozujeme tým aj svoje celkové pohodlie a spokojnosť. Nespokojní sú aj ostatní členovia rodiny a zhoršujú sa naše vzťahy. Jeden nedostatok podnieti desiatky ďalších a vy sa idete zblázniť! Nebláznite sa, nič neriešte za horúca, pretože by sa to mohlo ešte viac zhoršiť.

Ak sú problémom naozaj financie, urobte si menšiu previerku v domácom hospodárení. Skontrolujte, či máte pod kontrolou pomer príjmov a výdavkov, pričom hospodárte vždy tak, aby ste mali menšiu rezervu. Usporiť by ste mali zo svojej mesačnej výplaty aspoň 20%. To nie je až tak veľa, dá sa to! Samozrejme, len za predpokladu, že ste si toho nenabrali na plecia oveľa viac, teda aj vo forme spotrebných úverov (na čokoľvek si niekto z rodiny pomyslel).

Nikdy nie ste na to sám!

Už aj deti treba v tomto smere vzdelávať a korigovať ich (spotrebiteľské) správanie. O financiách komunikujte aj s deťmi, nech sú súčasťou všetkých dôležitých rozhodnutí. Niekedy sa množstvo finančných sporov v rodinách kumuluje práve tým, že sme rozhýčkali deti a tie majú stále väčšie nároky.

Hlava rodiny sa potom sťažuje, že je „otrokom“, ktorý sa má postarať. O financie sa má postarať aj muž, aj žena a v prípade, že nastane menšia finančná kríza, nezutekať!

Nezutekať od toho druhého a nič si navzájom nevyčítať. Veď dnes je toľko úžasných možností, ako aj s poradenstvom o prácu, finančné hospodárenie a pod. Kto nevyskúša, bude sa aj naďalej len sťažovať!

Foto: pixabay.com