Peniaze a práca

Motivačný list: Ako ho správne napísať?

Motivačný list je občas veľmi podceňovaný alebo zamieňaný so žiadosťou o zamestnanie. V podstate medzi nimi nie je veľký rozdiel, avšak žiadosť je omnoho stručnejšia a strohejšia.

Úvod oboch dokumentov je v podstate rovnaký. Záhlavie tvorí vaša adresa, ktorá je podčiarknutá. S vynechaním miesta a zarovnaním vľavo nasleduje adresa príjemcu, motivačný list by mal byť určený vždy konkrétnej osobe. Ďalej nasleduje dátum a miesto zarovnané vpravo.
Napokon je tu ešte nadpis listu, kde sa môže a nemusí použiť slovo „vec“.

Najdôležitejšie zo všetkého je však telo listu, ktoré musí zaujať personalistu alebo potenciálneho zamestnávateľa.
Najprv treba uviesť, odkiaľ ste sa o voľnej pracovnej pozícii dozvedeli, napríklad z inzerátu uvedeného v konkrétnych novinách.

Nasleduje prakticky najdôležitejšia časť motivačného listu, a to vaše schopnosti. Nevypisujte ich iba nudnou formou, ale snažte sa odôvodňovať, prečo môže byť práve táto schopnosť výhodná pre zamestnávateľa. Spomenúť treba aj významné úspechy dosiahnuté v kariére, ak nejaké máte.

Ako môžete vidieť vo vzore motivačného listu (nachádza sa na spodku tej stránky), v ďalšom odseku uvádzate vaše povahové črty. Samozrejme, zverejnite iba vlastnosti relevantné k zamestnaniu a v žiadnom prípade nepíšte svoje negatívne vlastnosti. Motivačný list vás má „predať“ zamestnávateľovi, nie potopiť vás.

Záver by mal pôsobiť tajomne, pozitívne a akčne. Povzbuďte personalistu alebo zamestnávateľa k tomu, aby vás pozval na osobný pohovor. Argumentujte, že ste ani zďaleka neuviedli všetko svoje schopnosti, ktoré by sa mu mohli hodiť a vyjadrite úprimne, že pozvanie na pohovor vás poteší.

Viac podrobnejších informácií, rady a vzor nájdete v článku Ako napísať motivačný list.