Krb a drevostavba: Bude to fungovať?

S plápolajúcimi plameňmi v krbe sa viacerým spája aj strach z požiaru v dome. Aj preto mnohí váhajú, či je do drevostavby vhodné umiestniť krb. Pri rozhodovaní o tom, či si môžete v drevenom dome dovoliť krv, hrajú podstatnú úlohu iné faktory.

Ohrozuje krb drevostavbu?

Bezchybne postavený krb či správne inštalované kachle neohrozujú drevostavbu viac ako ktorýkoľvek iný dom. Pri voľbe spôsobu vykurovanie je aj napriek tomu potrebné brať v úvahu aj materiál, z ktorého je dom postavený.

Ako akumuluje teplo?

Najvýznamnejší rozdiel medzi murovanou stavbou a domom z materiálu na báze dreva je v schopnosti akumulovať teplo. Steny murovaného domu v sebe hromadia teplo, ktoré neskôr postupne vydávajú naspäť do priestoru. V prípade drevostavieb je to inak. Akonáhle sa prestane kúriť, steny rýchlo vychladnú. To sa môže považovať za výhodu i nevýhodu. Steny totiž nielen rýchlo vychladnú, ale zároveň sa aj rýchlo vyhrejú. Nespotrebuje sa teda toľko energie na vyhriatie stien, ako je tomu v prípade murovaných domov. Pri pružnom a ľahko regulovateľnom spôsobe vykurovanie tak môže dom rýchlo reagovať na potreby obyvateľov.

Nižšia potreba tepla

V súčasnej dobe sa stavajú domy s omnoho nižšou potrebou tepla na vykurovanie. V tomto obore hrajú prím práve drevostavby. Táto skutočnosť je pre rozhodovanie o tom, či si môžete doma postaviť krb, omnoho dôležitejšia ako materiál, z ktorého je dom postavený. Drevostavby sú kvôli nízkej akumulácii citlivejšie na prekúrenie než murované stavby. No aj napriek tomu sa nemusíte sna o pohode pri živom ohni vzdať. Stačí len nájsť vhodné riešenie. Napríklad v podobe menej výkonného spotrebiča a skombinovať s iným spôsobom vykurovania, napríklad elektrinou. Pritom jej nespotrebujete veľa, takže sa nemusíte obávať vyššej jednotkovej ceny.

Foto: Bigstockphoto.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!