Ostatné články

Jednotlivé časti štruktúry záverečnej práce

Každá záverečná práca má presne danú štruktúru, formát i počet strán. A je dobré mať v tom celom jasno hneď na začiatku tvorby vašej záverečnej alebo diplomovej práce, inak sa vám jej písanie môže nepekne skomplikovať.

Štruktúra bakalárky i diplomovky

Ako písať diplomovú prácu, aby spĺňala požadované kritéria? Zamerajte sa aj na jej štruktúru.

Každá záverečná práca sa skladá z týchto častí: obal, titulný list, čestné prehlásenie, respektíve poďakovanie (tieto časti sú však nepovinné), abstrakt, predhovor, obsah, úvod, jadro, záver, zoznam bibliografických odkazov a zoznam použitej literatúry.

Obal práce tvorí názov školy, názov záverečnej práce, meno autora a rok vydania.

Titulný list diplomovej i bakalárskej práce obsahuje podrobnejšie údaje, taktiež podnázov kapitoly, označenie druhu práce, akademický titul, názov a sídlo univerzity, označenie fakulty a v niektorých prípadoch katedry, názov a číslo študijného odboru, meno  a priezvisko, meno školiteľa práce, miesto a rok vydania.

Čestné vyhlásenie autor sa radí za titulný list. Vyhlasujete v ňom, že ste danú prácu vypracovali samostatne s pomocou uvedenej literatúry, teda sa nejedná o plagiát.

Nasleduje nepovinné poďakovanie, prostredníctvom ktorého vyjadríte vďaku svojmu školiteľovi a všetkým ostatným, ktorí vám pri tvorbe záverečnej práce pomohli.

Abstrakt záverečnej práce nepodceňujte!

Abstraktu venujte patričnú pozornosť, nakoľko ide o krátky, výstižný a informatívny text, ktorý čitateľov vašej práce oboznámi s jej obsahom. Nemal by mať viac ako 150 slov a píše sa v slovenčine a jednom cudzom, najčastejšie anglickom jazyku.

Po abstrakte prichádza predhovor, ktorý si môžete, no nemali by ste pomýliť s úvodom. V ňom autor stručne spomenie, prečo si zvolil danú tému záverečnej práce aj čo ho pri tom ovplyvnilo.

Obsah záverečných prác

Dôležitou súčasťou záverečných prác je obsah práce, ktorý je nevyhnutný pri usmerňovaní a vyhľadávaní informácii v danej práci.

Za obsahom nasleduje úvod, v ktorom sa stručne opíšu jednotlivé kapitoly.

Po obsahu je časť na záver. V ňom autor práce nadväzuje na ciele zadefinované v úvode a mal by ponúknuť vlastné závery a tému istým spôsobom uzavrieť.

Po závere je ešte nutné spísať zoznam všetkej použitej literatúry a prameňov, z ktorých ste pri tvorbe práce vychádzali.

Poslednou časťou záverečnej práce sú všetky prílohy, ktoré slúžia na lepšiu orientáciu v texte.

Skúste si vyhľadať online voľne dostupné vzory bakalárskych prác a spravte si jasnú predstavu nielen o štruktúre vašej bakalárky, prípadne diplomovky.

Foto: pixabay.com