Ako si vybrať správne telefón

Určite to poznáte, z každej strany sa na nás hrnú PR články, ktoré hovoria, že ten či onej smartfón je dobrým. Hoci väčšina týchto článkov je písaná s dobrým úmyslom tak aj napriek tomu môžete z času na čas nájsť články, ktoré sú zavádzajúce.

Nižšie vám prinášame kľúčový prehľad hlavných vlastností smartfónov, ktoré majú vplyv na používanie telefónov.

Kľúčové parametre telefónov, ktoré si pred kúpou naštudujte

Displej je hlavným atribútom pri kúpe každého zariadenia. Dobrý mobil by mal disponovať minimálne rozlíšením HD, pričom odporúčame sa pozerať po zariadení s FULL HD rozlíšením. Rozdiel v cene je totiž minimálny. OLED displej je lepší ako IPS. Toto tvrdenia platí vo väčšine prípadoch. Preto ak sa pozeráte po novom zariadení tak uprednostníte OLED displej. Musíme však upozorniť, že OLED býva z pravidla drahší.

Ďalší dôležitý parameter je procesor. Tu sa pozerajte skôr po generácií procesora kedy bol predstavený ako po frekvencii. Z pravidla môžeme tvrdiť, že všetky bežné úlohy zvládnu procesory predstavené tak to dozadu. Samozrejme keď sa chcete ponoriť hlbšie tak sa pozerajte po číslovaní ako technológiou bol procesor vyrábaný. Pravidlom býva, že čím nižšia hodnota udávaná v nm tak tým lepšie. Prioritne sa pozerajte po procesoroch s hodnotou 14nm a menej.

Dostatok pamäte RAM ako aj úložného priestoru je ďalším dôležitým bodom. V súčasnosti by sme neodporučili kúpiť si telefón s menšou RAM ako sú 2GB. V ideálnom prípade sa pozerajte po telefóne s 3GB a viac RAM. Totiž veľkosť operačnej pamäte slúži na multitasking čo znamená, že napr. pri 2GB RAM pamäti dokážete aktívne pracovať napríklad s 5 aplikáciami súčasne. Pri väčšom množstve vám telefón začne sekať, padať a podobne. Preto ideálne je mať RAMku aspoň 3 a viac GB pretože vo väčšine prípadoch sa jedná o dostatočnú kapacitu, ktorá postačí aj mierne náročnejším používateľom.

Ak patríte medzi technologických nadšencov tak vám odporúčame sledovať aj ďalšie atribúty akými sú napríklad konektivita, pod ktorou si môžete predstaviť podporu sietí, technológií ako Bluetooth, Wi-Fi štandard, či stále rozširujúca sa technológia NFC, ktorá slúži napríklad na platby mobilom v obchodoch.

Ak si vyskladáte svoj „ideálny smartfón“ a zistíte, že cena za ktorú ho predávajú prémiový výrobcovia tak vám dávame do pozornosti ešte stále nie tak dobre etablovaných výrobcov telefónov Vernee, Xiaomi telefónov a ďalších spoločností, ktoré ponúkajú vo väčšine prípadoch mobily online za lepšiu cenu ako v kamenných obchodoch.

Foto: pexels.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!