Šport

Ako sa rozcvičiť pred plávaním?

Svoje telo musíme vopred pripraviť na každú väčšiu fyzickú záťaž. K nim rozhodne patrí aj plávanie. Zvlášť tí, ktorí sa plávaniu venujú len výnimočne. Ak sa chystáte stráviť v bazéne viac ako hodinu, dajte si o to viac záležať, aby vás neprekvapila žiadna bolesť či kŕče.

Do bazéna vchádzajte až po precvičení a krátkej sprche. Ak nepatríte k pravidelným športovcom, vyhýbajte sa cvičeniu už priamo pri bazéne. Na mokrej dlážke vám hrozí pošmyknutie, pri bazéne býva väčší hluk a intenzívnejší pohyb ostatných návštevníkov. Na cvičenie sa vôbec nesústredíte a žiadny pozitívny efekt to neprinesie.

Dlhodobejší efekt nemá ani cvičenie už doma. Dokým dôjdete na plaváreň, telo na precvičenie už “zabudne“ a opäť si to budete musieť zopakovať. Cvičte v šatni, nikoho si nevšímajte a počúvajte len svoje telo. To sa vám odvďačí v samotnom bazéne!

Na cvičenie vám úplne stačí 5 až 10 minút. Čím viac športujete, tým sú vaše svaly viac uspôsobené na akýkoľvek náročnejší tréning. Možno vy to tak nepociťujete, no v bazéne sa dokážete taktiež riadne “zapotiť“!

Séria cvikov tak, aby si ich nikto nevšimol?!

Cvičenie pred plávaním zahrňujú bežné, všeobecne známe statické naťahovacie cviky. Stojte vzpriamene, každý sval (od hlavy až po lýtka) naťahujte do strán, robte predklony a záklony. Po statickom cvičení nasleduje séria cvikov na zrýchlenie tepovej frekvencie a záťaže pre svaly.

Nevynechávajte ani krúživé pohyby hlavou, v zápästiach a ramenách. Dôležité je sústrediť sa aj na oblasť dolných končatín a predchádzať kŕčom, čo vám značne znemožní plávanie. Žiaľ, v takomto prípade sa zvyšuje riziko utopenia.

K dynamickému precvičovaniu môžeme zaradiť beh na mieste, výpady do strán, drepy či skákanie na jednej nohe a znožmo. Po cvičení sa neunáhlite, aj keď vieme, že vás to už ťahá k bazénu. Osviežte sa, vydýchajte a po sprche si užívajte svoj vodný tréning.

Foto: pixabay.com