Zdravie

All Stars team Corgoň ligy 2010/2011 podľa Magazino.sk

Futbalová sezóna na Slovensku skončila iba nedávno, no tá nová odštartuje doslova už za okamih! 16.júla sa otvoria brány štadiónov v dvanástich corgoňligových mestách! Po dlhom čase nie vo vypadnutej Dubnici, ale na druhej strane v Trenčíne. Vhodná chvíľa na poskladanie All Stars jedenástky Corgoň ligy sezóny 2010/2011. Kto z nej svoj tím po sezóne opustí, kto zamieri do zahraničia a kto nás bude aj nasledujúcu sezónu lákať na corgoňligové štadióny?

BRANKÁR

Vybrať jedného brankára v Corgoň lige je vždy náročné. V popredných kluboch sa spoliehajú viac na pevnú obranu, v kluboch bojujúcich o záchranu veľa nebezpečenstva hasia práve muži medzi tromi žrďami. V tejto sezóne však ťažko zhodnotiť, ktorý brankár by si miesto v All Stars tíme zaslúžil najviac. Počas jesene na seba upozornil trnavský Raška, ktorý inkasoval iba deväť gólov, na jar na seba upozornil spoľahlivými výkonmi majster zo Slovana Putnocký, spomenúť však rozhodne treba aj brankára Senice Boleka či Dunajskej Stredy a následne vypadávajúcej Dubnice Kováča.

V konečnom dôsledku konečné čestné miesto medzi tromi žrďami získal žilinský brankár Martin DÚBRAVKA. Okrem toho, že sa dostal počas sezóny aj do reprezentačného A-čka, počas sezóny disponoval viacmenej stabilnými výkonmi a veľké plus získal aj vďaka domácemu stretnutiu so Slovanom, ktorý dochytal napriek nepríjemne narazenému členku. V zápase by nakoniec možno ani neinkasoval, nuž len nespratnosť niektorých fanúšikov pripočítala tri kontumačné góly na konto Žiliny i samotného Dúbravku…

OBRANA

Vybrať najlepších krajných obrancov nebolo až tak náročné. Na ľavej strane jednoznačne dominoval obranca FK Senice Filip LUKŠÍK, ktorý sa na Záhorí prezentoval viac ofenzívnym spôsobom, v reprezentácii však ukázal, že dokáže aj výborne brániť. Svojim moderným štýlom hrania si tento 26-ročný hráč pýta ponuky aj zo zahraničia a takmer s istotou začiatkom sezóny odchádza za hranice Slovenska. V hre sa črtá najmä holandský ADO Den Haag, kde by mal robiť konkurenciu odchovancovi Ajaxu Amsterdam Mitchellovi Piquému. V Haagu počas uplynulej sezóny robil výborné meno slovenskému futbalu František Kubík, ktorý po sezóne prestúpil do Ruska.

Riešenie pravej strany obrany v našom All Stars tíme považujeme za oveľa ťažšie. V Slovane sa skvelo prezentoval mladík Lukáš Pauschek, ktorý rozhodne ašpiruje na naše ocenenie za Objav sezóny. Ak by sme ešte ostali v belasom kádri, na záver sezóny by sme za vynikajúcu formu mohli pochváliť Mamadoua Bagayoka, ktorý by mohol byť jedným z ťahúňov Slovanistov v pohárovej Európe. Stabilné miesto a vynikajúci ťah ako ofenzívny, tak i defenzívny predvádzal počas celej sezóny hráč Žiliny, Stanislav ANGELOVIČ, ktorý sa úplne nestratil ani v pohárovej Európe. V obrane patril medzi najlepších a pôsobil najskúsenejšie. Aj to je dôvod, prečo sme ho vybrali do našej All Stars jedenástky.

Na stopérskom poste sa predviedlo niekoľko skvelých hráčov. Slovanista Radek Dosoudil ako už známa značka. V belasom kádri však počas sezóny v dobrom svetle zasvietil aj Kristián Kolčák a vo vynikajúcom svetle skúsený Martin DOBROTKA, ktorý si za túto sezónu miesto v našej jedenástke rozhodne zaslúži, keďže dokonale zaskočil reprezentanta Kornela Salátu – hviezdu bratislavského Slovana – ktorý odišiel do Ruska. Za stopérskeho kolegu sme Dobrotkovi vybrali pre výborný prístup obrancu ružomberského MFK Jána MASLA. Ten výkonnostne prevýšil všetkých svojich spoluhráčov, počas celej sezóny sa udržal v stabilnej forme a pre útočníkov bol vždy postrachom a symbolom nepriechodnosti. A to nie prvú sezónu.

STRED POĽA

Vybrať defenzívneho stredopoliara nie je až také náročné. Hoci v Senici sa výborne prezentoval Strnad, Tomáš Kóňa sa dostal aj do reprezentácie, v Žiline sa predstavil Zdeno Štrba a zaujali i mnohí iní, toto miesto si rozhodne vopred rezervoval budúci slovenský reprezentant z Toga Karim GUÉDE. Stabilnú formu má už niekoľkú sezónu, vždy je v súbojoch tvrdý, nekompromisný a lopta či súper sa za neho len tak ľahko nedostanú. Nie je náhoda, že ho Vladimír Weiss, tréner slovenského národného mužstva, chce čo najskôr vidieť v reprezentácii.

Ďalšie miesto v zostave si vypýtal kapitán Zlatých Moraviec Peter KURAČKA. Moravciam dodával hernú myšlienku a pri trochu väčšej dávke šťastia, mohol to byť práve on, kto by v závere sezóny zaistil Moravciam i pohárovú Európu, čo je na nováčika rozhodne chvályhodné! Po jeho boku si vieme predstaviť žilinského stredopoliara Issiaku Babatounde BELLA. Okrem pekného gólu na Stamford Bridge v pohárovej Európe sa v peknom svetle prezentoval aj v najvyššej súťaži. Po jeseni mu však odišla dvojička zo stredu poľa – Róbert Jež – a vpredu sa vytratil ťahúň MŠK Tomáš Oravec. K Bellovi sa snažil tréner Hapal stavať mladého, no nevýrazného Pavla Poliačeka, zatiaľ čo talentovaný Michal Škvarka ostával neustále na lavičke náhradníkov. Bello tak prakticky nemal s kým hrať, čím upadal celý jeho herný prejav, ale i prejav Šošónov. Azda sa to ale počas letnej prestávky zmení!

ÚTOK

Miesto v útoku sme samozrejme nemohli uprieť dvom najlepším strelcom tejto sezóny, Filipovi ŠEBOVI zo Slovanu Bratislava a Ondřejovi SMETANOVI z FK Senica. Dlho sme premýšľali, koho k ním nakoniec pripojiť do tretice. Do úvahy sme brali nitrianskeho útočníka Ráka, ktorý sa počas sezóny veľakrát preukázal ako kvalitný kanonier, rozmýšľali sme i nad Ceesayom, ktorý najmä počas jarnej časti (alebo skôr – kým sa neprejavil ramadán) predvádzal veľmi kvalitné výkony. Vo výbornom svetle sa ukazoval aj Róbert Pich, prestup do Žiliny mu však výrazne poškodil konečné štatistiky i hernú formu.

Nakoniec sme sa ale rozhodli tretie miesto v útoku udeliť novému slovenskému reprezentantovi Jurajovi PIROSKOVI. V Senici ukázal, že góly strieľať vie (v sezóne ich nastrieľal sedem) a vie i v správnom momente prihrať spoluhráčovi. Akciu vie prípadne pekne potiahnuť po krídle, dokáže i podržať loptu a ak by sa aj Senica do budúcej sezóny od základov zmenila (odchody sa čakajú pri Lukšíkovi, Kóňovi, Smetanovi i pri iných ťahúňoch mužstva), na úspech jej bohato bude stačiť, ak si v tíme ponechá Pirosku.

TRÉNER

Špeciálnu úlohu pri každom tíme plní tréner, a tak ani jeho pri skladaní najlepšieho tímu nemôžeme vynechať. O vyhodnotenie za najlepšieho trénera v tejto sezóne si pýta hneď niekoľko zvučných mien. Karel Jarolím zo Slovana získal majstrovský titul i triumf v Slovenskom pohári. Žilinský Pavel Hapal sa udržal ako tréner žlto-zelených napriek tomu, že mal po jeseni pred Slovanom náskok dvanástich a po jari stratu štrnástich bodov, pričom v Corgoň lige sa lietalo z lavičiek za omnoho menšie pohromy. Srdcia trnavských fanúšikov si získal dobrou prácou Dušan Radolský, vynikajúcu prácu odviedol v prešovskom Tatrane Ladislav Pecko.

No ocenenie za najlepšieho trénera získava ružomberský Ladislav JURKEMIK. Ten bol počas jesene nečakane odvolaný z postu trénera Ružomberka, no vedenie po čase zistilo, že urobilo fatálnu chybu a Jurkemik sa počas jarnej časti opäť vrátil na liptovskú lavičku a vytiahol Ružomberok z veľkej biedy, do ktorej tím smeroval. Iba máloktorý tréner sa môže pochváliť tým, že sa vrátil do mužstva ešte v sezóne, počas ktorej ho vyrazili a navyše sláviť s tímom aj úspech – čo v ružomberskom prípade záchrana rozhodne úspechom bola. Klobúk dole, pán Jurkemik!

MAGAZINO BEST PLAYER 2010/2011

Špeciálnou kategóriou nakoniec nesmie byť nič iné, ako najlepší hráč sezóny. Ním sme určili najlepšieho strelca Corgoň ligy – Filipa ŠEBA. Šebo prišiel na Slovensko po pár rokoch za hranicami, kde sa mu striedavo aj darilo, aj nie. V Slovane však potvrdil, že je to stále Pán útočník. Napriek ťažkému zraneniu počas zimnej prípravy si vybojoval post najlepšieho strelca v lige a vydobyl si i miesto v základnej zostave slovenskej reprezentácie. Herne prevýšil nie len celý majstrovský Slovan, ale i celú Corgoň ligu. Pohybovo bol o triedu vyššie ako ostatní, silovo sa vedel presadiť tiež, nestratil sa ani s technickým umením. Preto niet najmenšieho dôvodu, aby sme pri tomto ocenení polemizovali aj s inými menami, Filip Šebo si ho totiž zaslúži jednoznačne najviac.

AKO VYZERÁ MAGAZINO ALL STARS TEAM 2010/2011?

Dúbravka (MŠK Žilina) – Angelovič (MŠK Žilina), Dobrotka (Slovan Bratislava), J.Maslo (MFK Ružomberok), Lukšík (FK Senica) – Guéde (Slovan Bratislava) – Bello (MŠK Žilina), Kuračka (Zlaté Moravce) – Šebo (Slovan Bratislava), Smetana (FK Senica), Piroska (FK Senica).

Najlepší hráč sezóny, Magazino Best Player 2010/2011: Filip Šebo (ŠK Slovan Bratislava)

Najlepší tréner sezóny: Ladislav Jurkemik (MFK Ružomberok)

Foto na titulke: Wikipedia.org