Šport

Ako cvičiť drepy čo najefektívnejšie?

Nech je cvičenie akokoľvek náročné, nemá telu spôsobovať bolesť, ale redukovať hmotnosť a formovať ho. Pre svoje telo urobíme najviac, ak sa budeme pravidelne venovať takým aktivitám, ktoré nás tešia a prinášajú len pozitívne výsledky. Ako zvládate napríklad drepy?

Drepy sú jednoduchým cvičením, čo sa týka náročnosti na čas a priestorové možnosti. Rovnako pozitívny účinok by vám mali priniesť doma, ako aj v posilňovni. Samozrejme, v takýchto centrách viete požiadať o pomoc trénerov, no drep sa dá skutočne veľmi jednoducho naučiť. „Trápili“ sme sa s ním už na základnej a tí aktívnejší snáď už aj v škôlke. Čo je pri drepoch nevyhnutné?

Výhodou drepov je to, že zlepšujú nielen chrbtové svalstvo, ale aj svaly dolných končatín. Formujú krásny zadok a pevné stehná. Sú súčasťou rôznych tréningových plánov, keďže perfektne aktivizujú metabolické procesy a podporujú prekrvenie organizmu. Zdokonaľujú našu motoriku a obratnosť aj pri náročnejších úlohách.

Postoj, šírka, hĺbka

Pri drepoch sa maximálne sústreďte na seba, respektíve len na to, čo je pred vami. Tým sa skôr naučíte správneho postoja. Hlavu držte rovno, nevytáčajte sa do strán a kontrolujte, či zakaždým zostáva v predĺžení chrbtice.

Dilemou mnohých začiatočníkov je odhadnúť šírku samotného drepu, teda vzdialenosti nôh od seba. Odporúčame sa najprv naučiť „tie širšie“ v porovnaní s vašimi plecami a až potom vzdialenosť zmenšovať. Tým sa vám budú postupne ťažšie korigovať svaly členkov a bedrových kostí, respektíve ide o náročnejší pohyb na celkovú koordináciu tela.

Pri samotnom pohybe sa neunáhlite, aby ste zbytočne neskončili „na zadku“. Drep je akoby pomalým sadaním na stoličku. Nesnažte sa byť hneď tým najlepším, nechoďte nižšie, než vám to dovolí chrbtica a nohy. Žiadne prehýnanie a dôležité je zostať nohami na zemi. Stehná udržte pár sekúnd rovnobežne s podlahou. Snažte sa, veď je najvyšší čas naladiť sa na jarnú športovú sezónu!

Foto: pixabay.com