Ako bezpečne lietať do Spojených arabských Emirátov

Letecké spojenie s Dubajom je pre Slovákov čoraz atraktívnejšie – donedávna sa tam dostali z neďalekej Viedne, dnes si môžu užiť komfort a vydať sa na výlet priamo z bratislavského letiska. Aj preto sme si pre vás pripravili niekoľko odporúčaní či tipov, ako bezpečne letieť do Spojených arabských emirátov.

Dajte si pozor na pas

V máji 2015 sa Spojené arabské emiráty dohodli s Európskou úniou, že na cestu napríklad do Dubaja už nebudete potrebovať víza. Ak necestujete za prácou, ale na dovolenku, na území SAE môžete ostať 90 dní. V prípade, že tento limit prekročíte, hrozí vám za prvý deň navyše pokuta 200 AED (cca 50 €) a za každý nasledujúci deň 100 AED (cca 25 €).

Pri cestovaní do Spojených arabských emirátov by ste si mali dať pozor aj na platnosť vášho pasu – ten musí byť platný ešte minimálne 6 mesiacov odo dňa vášho vstupu na územie SAE. V opačnom prípade vám hrozí, že nenastúpite ani do lietadla. Ministerstvo zahraničných vecí SR tiež neodporúča cestovať do SAE, ak máte v pase pečiatku zo štátu Izrael. Ak ju tam predsa len máte, slovenská legislatíva pre tieto prípady umožňuje držbu dvoch cestovných pasov.

Toto si so sebou radšej neberte

Ak užívate lieky, pri ceste do Spojených arabských emirátov by ste mali spozornieť, platí tu totiž prísna legislatíva. Hoci sú vaše medikamenty voľne prístupné na Slovensku, resp. v Európskej únii, neznamená to, že si ich môžete zobrať. Ak ich potrebujete mať so sebou, počítajte s tým, že potrebujete potvrdenie od lekára preložené do arabského jazyka a overené zastupiteľským úradom vo Viedni.

Hoci sú v SAE prísne trestané prečiny súvisiace s konzumáciou alkoholu na verejnosti a jeho pašovaním, so sebou si môžete do tejto krajiny priviezť napríklad až 400 cigariet, 50 cigár, 500 g tabaku, 2 kartóny piva či 4 litre alkoholu. Čo sa však týka samotnej konzumácie, doprajte si ju radšej v priestoroch hotela.

Buďte na letisku včas

Jedným z najdôležitejších odporúčaní pred letom je: buďte na letisku včas. Aerolinky odporúčajú byť na mieste spravidla už 2 hodiny pred odletom, pri logistike však musíte počítať aj s nepredvídateľnými situáciami: meškajúci vlak, defekt autobusu, auto zaseknuté v zápche. Preto nie je na škodu, ak do časového harmonogramu zahrniete aj rezervu.

V prípade, že chcete mať maximálny komfort počas cesty na letisko, odporúčame využiť špeciálny transfer – jeho prevádzkovatelia totiž jazdia dané trasy prakticky každý deň, a tak už dokonale poznajú premávku. Vedia vám povedať, kedy je špička, o koľko sa jazda predĺži počas špičky a naopak, o koľko rýchlejšie budete na letisku počas noci, keď sú cesty prázdne.

Aby ste na nič nezabudli

Ak ste sa rozhodli vydať na výlet do Spojených arabských emirátov, odporúčame využiť služby cestovnej kancelárie, ktorá má s danou destináciou skúseností a vie vás pripraviť na špecifiká danej krajiny. Na Slovensku medzi špecialistov na SAE patrí www.dubaj.sk, ktorý vám zabezpečí komplexný servis – od ubytovania cez letenky až po poistenie či zabezpečenie spomínaného transferu.

Chcete si pozrieť možnosti zájazdov do Dubaja pomocou tejto cestovnej kancelárie? Navštívte stránku www.dubaj.sk a zverte svoju dovolenku do rúk špecialistom.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!