Peniaze a práca

3 možnosti, ako dofinancovať hypotekárny úver

Hypotekárny úver alebo hypotéku už v dnešnej dobe nevybavíte len tak jednoducho, ako tomu bolo pred niekoľkými rokmi. Žiadna banka vám už neschváli 100%-nú hypotéku, ale maximálne do 80% z ceny nehnuteľnosti a pre pár ľudí poskytuje banka možnosť získať hypotéku až do výšky 90% z ceny nehnuteľnosti.

Zvyšné peniaze buď máte našetrené alebo vám peniaze dajú rodičia. A čo v prípade, že tie peniaze nemáte? Otázkou teda je, kde získať ostatných 10 alebo 20 percent z ceny nehnuteľnosti. V nasledujúcom článku sa pozrieme na tri možnosti, ako dofinancovať hypotéku.

Založenie nehnuteľnosti

Založenie inej nehnuteľnosti  (ako tej kupovanej) v prospech banky je jednou z možností, ako môžete dofinancovať hypotéku. Ak je teda zabezpečenie kupovanej nehnuteľnosti v kombinácií s inou nehnuteľnosťou, tým pádom je i výška hypotéky zabezpečenia dvojnásobná, respektíve vyššia.

To znamená, že v prípade založenia ďalšej nehnuteľnosti vám banka môže schváliť aj 100%-nú výšku hypotéky. Vy si teda nemusíte robiť starosti, kde získať chýbajúcich 10 alebo 20 percent z kúpnej ceny nehnuteľnosti.

Mnohých napadne, že ak by mali vo vlastníctve ďalšiu nehnuteľnosť, potom by nežiadali banku o hypotekárny úver. Ale vec sa má tak, že druhá nehnuteľnosť nemusí byť vo vlastníctve žiadateľa. Podmienkou je, aby majiteľ druhej nehnuteľnosti  vedel o jej založení a samozrejme, musí s tým i súhlasiť.

Ideálnymi adeptmi na založenie druhej nehnuteľnosti sú rodičia žiadateľov o hypotéku. Každý rodič chce svojmu dieťaťu pomôcť a ak sa dá, spraví pre to čokoľvek. Ak však nesúhlasia rodičia, môžete požiadať súrodencov alebo známych.

V prípadne splatenia určitej sumy je možné záložné právo lacnejšej nehnuteľnosti zrušiť. Podmienkou je, že výška úveru musí klesnúť pod hodnotu tej drahšej nehnuteľnosti.

Treba však upozorniť, že v prípade neplnenia mesačných splátok – teda platobnej neschopnosti je pri tomto spôsobe dofinancovania hypotéky i vyššie riziko.

Využitie spotrebného úveru

V mnohých prípadoch, kedy po schválení hypotéky i tak chýbajú financie na kúpu nehnuteľnosti, je ideálnym riešením využitie spotrebného úveru. Nie je to však jedna z najvýhodnejších podmienok, ale za to je jednou z najrýchlejších.

Pre získanie spotrebného úveru je dôležité splniť všetky podmienky, ktoré daná banka vyžaduje pre jeho schválenie. Výhodou je, že pri spotrebnom úvere nemusíte ničím ručiť. Dokonca na našom trhu sú k dispozícií spotrebné úvery, ktoré nevyžadujú dokladovať účel využitia. Okrem toho je výhodou, že financie máte po schválení spotrebného úveru okamžite k dispozícií.

Tu treba zdôrazniť, že ak máte v banke hypotekárny úver, musíte spĺňať maximálne úverové zaťaženie. To predstavuje, že po súčte všetkých splátok úverov a iných záväzkov vám musí zostať každý mesiac suma vo výške životného minima a 20 percent rozdielu medzi mesačným príjmom a životným minimom.

Nevýhodou je, že spotrebný úver je na kratšie časové obdobie, ako je to v prípade hypotéky. To sa teda musí niekde odraziť –  väčšinou to je vo výške mesačnej splátky a v celkovej sume, ktorú preplatíte.

Stavebný úver

Jednou z najlacnejších možností, ako si dofinancovať hypotekárny úver, je požiadať o stavebný úver. Pri tejto možnosti je nutné najskôr sporiť prostredníctvom stavebného sporenia.

Nasporená suma musí byť vo výške minimálne 50% z potrebnej sumy. Čiže ak vám chýba na dofinancovanie vlastného bývania napríklad 10 000 eur, v takom prípade musíte mať na stavebnom sporení minimálne 5 000 eur. A v takom prípade vám bude stavebný úver schválený.

Samotné sporenie však nie je krátkodobou záležitosťou, ale trvá niekoľko rokov. Preto, ak potrebujete financie na vlastné bývanie ihneď, tak táto možnosť nie je ideálna pre vás.

Foto: pixabay.com