Cestovanie

Spoznajte veľkolepú zem medzi Himalájami a Indickým oceánom!

indiáO Indii sa nedá hovoriť inak, len v samých superlatívoch – je to siedma najväčšia krajina sveta, druhá najľudnatejšia zem, zo severu ju lemuje najvyššie pohorie sveta, no pravdou je aj to, že v tejto časti sveta bádať najväčší kontrast medzi bohatstvom vo veľkomeste a chudobou na periférii, kde okrem špinavých a chorých zvierat sa potulujú aj podvyživené deti. Prosperujúca ekonomická veľmoc práve pri pohľade na hladné detské krky, stráca na autoritatívnosti, ktorej nepomôže ani najsilnejší štatistický úrad, aby nám dokázal, že v Indii to nie je s chudobou až taká pravda.

Mnohé deti na úkor vzdelania a riešenia problémov adekvátnych ich veku pracujú v rôznych dielňach, fabrikách, čím sa zhoršuje ich celkový zdravotný stav, no situácia v rodine je na prahu absolútnej chudoby, teda inú možnosť ani nemajú. Aj keď legislatíva Indickej republiky sľubuje zmeny v tomto smere, ilegálna práca neplnoletých detí stále pretrváva.

Skutočností, pre ktoré ľudia navštevujú práve túto krajinu Južnej Ázie, je mnoho, no v súčasnosti nás oveľa viac láka svojimi meditačnými a jogovými technikami, čo garantujú zdravie tela a očistu mysle. Aby sme nežili v domnienke, že tematika zdravého životného štýlu sa na spoločnosť rúca len v 21. storočí, dôkazom toho, môže byť dávny systém prírodného liečiteľstva – ajurvéda.

Tá podľa tradičného systému vychádza z troch dóš – vzduch, oheň a zem, ktoré by od okamihu nášho počatia mali byť v rovnováhe. Ak prevláda len jedna z nich, je potrebná individuálna úprava stravy, zmena hygienických návykov a spôsobu myslenia. Podľa starých ajurvédskych spisov, by sme sa mali vyvarovať jedeniu “nečistého“ jedla – mäsa, ktoré zabíja našu myseľ i telo. Avšak ani bežná konzumácia vegetariánskej stravy sa nevyhýba istým zásadám – jedlo musí byť pre Pána, nie pre náš zmyslový pôžitok.

Tieto, ale aj iné princípy sú v indickej spoločnosti ovplyvňované vierou v hinduistické náboženstvo. Skôr ide o nábožensko-filozofický smer, ktorý čerpá z množstva svätých kníh, no žiadnej jednej záväznej dogmatike nepodlieha. Je tolerantný voči ostatným náboženstvám, a preto by sa vám nemalo stať, že vás budú v Indii naháňať pre iné presvedčenie. Samozrejme, bez toho, aby ste si naštudovali základné spoločenské aj náboženské pravidlá, do Indie radšej nevstupujte.

To, pre čo sa rozhodnete vycestovať do Indie, nemusí vôbec súvisieť s kontrastom chudoby a bohatstva ani s ajurvédou, ale s veľkolepými architektonickými pamiatkami, ktoré robia túto zem ešte záhadnejšou. Jednou z nich je moslimská hrobka alebo hinduistická svätyňa Tádž Mahal v štáte Uttarpradéš. Dodnes sa polemizuje nad skutočným dôvodom stavby tohto unikátneho skvostu, no oveľa jednoduchšie je zistiť, prečo je Červená pevnosť v meste Naí Dillí červenou. Rozhodne vám to neprezradíme, necháme vás na pochybách a dúfame, že čo najskôr vezmete batoh na plecia a vycestujete za dobrodružstvami indického subkontinentu.

Foto: pixmac.sk, Se Mo – flickr