Zdravie

Spanie na správnom vankúši uľaví od bolesti krčnej chrbtice

Ak celý deň namáhate krčnú chrbticu napríklad tým, že ste zohnutí k monitoru počítača, mali by ste ju nechať každý deň dostatočne oddýchnuť. Okrem určitého uvoľnenia, napríklad v podobe cvičenia, môže výrazne pomôcť správna poloha krčnej chrbtice v noci. Ak spíte na zlom vankúši a nedávate svoje krčnej chrbtici dostatočnú oporu, môže to viesť až k migrénam alebo nespavosti. Zmena vankúša za anatomický vankúš, môže byť prvým a veľmi efektívnym krokom, ako svojmu krku uľaviť.

Anatomický vankúš kopíruje vaše krivky

Krčná chrbtica by nemala byť v noci nijako ohnutá, ale mala by ležať rovnomerne s posteľou. Ak ležíte na príliš vysokom vankúši, ohnete si krk do neprirodzenej polohy. Rovnako tak pri ležaní na bruchu si namáhate chrbticu tým, že hlavu musíte natáčať do strany. Pre uľavenie krčnej chrbtici si môžete zaobstarať anatomický vankúš. Ten býva vyrobený z anatomickej peny, ktorá sa prispôsobuje tvarom vášho tela. Ďalším materiálom, z ktorého sú tieto vankúše vyrobené, býva latex, ktorý má podobné vlastnosti. Tieto materiály sú navyše veľmi priedušné, čo prispieva k pokojnému spánku a vankúš sa neprehrieva.

Okrem anatomickej peny je pri zdravotných vankúšoch dôležitý ich tvar. Najobľúbenejší a najefektívnejší je vankúš v tvare tzv. dvojitej vlny. Do priehlbiny uprostred vankúša položíte svoju hlavu a krk je podopretý jednou z vĺn. Pod krkom teda nie je žiadna medzera, ktorá by nútila svaly na krku byť v neustálom napätí. Ďalším tvarom je klasický obdĺžnik, na ktorý sa rýchlejšie zvyká, ale jeho podpora krčnej chrbtice je o niečo menšia. Pre polohu na bruchu, vznikol anatomický vankúš v tvare kríža. Ten podopiera ramená a hlavu, pričom krk zostáva voľný pre vaše pohodlie a voľné dýchanie.

Veľkosť vankúša si zvoľte podľa vašej postavy. Pre drobnejších ľudí alebo ženy sa hodí viac nižší vankúš. Ľudia so širokými ramenami zas potrebujú vyšší vankúš. Voľba materiálu je na vás. Ak siahnete po anatomickej pene, nepomýlite sa. Niektoré materiály sú navyše hypoalergénne, alebo sú doplnené o extrakty z rôznych bylín, napríklad z aloe vera, ktoré pomáhajú pri nespavosti.

Úľava príde postupne

Keď si zaobstaráte anatomický vankúš, nemôžete čakať zázraky ihneď. Pokiaľ roky spíte na bežnom vankúši so syntetickou výplňou, bude pravdepodobne váš krk potrebovať nejakú dobu, aby si zvykol na nový vankúš, ktorý ho podporuje v správnej polohe. Zvláštny pocit a bolesti chrbtice by mali odznieť do 14 dní. Potom príde úľava a vankúš už viac nebudete chcieť meniť. Keby sa nič nezmenilo dlhšiu dobu, pravdepodobne na vankúši spíte zle, alebo je problém s bolesťou chrbtice ešte niekde inde a musíte k vankúšu pridať cvičenia, masáže či zmeniť štýl svojej práce.

Nový a nezvyčajný bude tiež pocit, keď si na vankúš ľahnete a bude sa vám zdať, ako by ste sa do neho zaborili. Pre zdravý spánok je taký pocit blahodarný. Nič vás netlačí a pôsobí to dojmom určitého bezpečia.