Peniaze a práca

Prvé kroky k vlastnej firme

Chcete sa stať svojim pánom? Dnes je veľmi populárny status „živnostník“, či „podnikateľ“. A nie je to len móda. Postaviť sa zastaralým pracovným stereotypom je v dnešnej dobe veľmi potrebné. Rozbitie pút, ktoré človeka škrtia celý život je dôležitým krokom k lepšej budúcnosti. Nikto nehovorí, že je to jednoduché. Pre podnikanie na Slovensku potrebujete široké lakte a vytrvalosť. Snaha sa však veľmi často opláca úspechom. Či bude úspech dlhodobý však už záleží len na vás.

Základ je dobré meno

Teraz nemáme na mysli povesť firmy. Tá žiadnu povesť ešte nemá. Máme na mysli názov, ktorý by mal zákazníkovi padnúť do oka. Pokiaľ sa chcete zaoberať vážnymi vecami, vhodný je serióznejší názov. Ak bude oblasťou vášho podnikania zábava, stavte na vtip. Ak máte názov vybratý, mali by ste si overiť, či na našom území firma s rovnakým názvom už neexistuje. Pokiaľ máte smolu a váš vysnívaný názov už vlastní cudzia firma, musíte skrátka zvoliť iný. Je veľká pravdepodobnosť, že ak by ste názov nezmenili, zamietli by vám firmu zaradiť do databázy obchodného registra. Tieto veci si môžete overiť a zistiť na webe orsr.sk.

Na konci názvu sa bude nachádzať skratka, ktorá určí typ vašej firmy. Najčastejšie je to s. r. o. Môžete zvoliť aj dlhšiu alternatívu skratky, napríklad spol. s. r. o., alebo skrátka spoločnosť s ručením obmedzeným.

Identifikácia všetkých činností

Je jasné, že ak chcete založiť firmu, určite máte jasno v tom, aká bude oblasť vášho podnikania. Pre všetky prípady je však praktické spísať si všetky činnosti, ktorým sa budete profesionálne venovať. Najlepšie bude, ak zahrniete aj tie oblasti, v ktorých plánujete pokročiť až v budúcnosti. Je lepšie ich vypísať hneď na začiatku, než sa pravidelne dohadovať s úradmi pri dopĺňaní a doplácať rôzne poplatky.

Registrácie

Prejdime na ďalší bod, ktorý sa týka evidencie v rôznych registroch. Budete sa samozrejme musieť zaregistrovať na živnostenskom úrade. Tu odovzdáte vašu žiadosť o zápis do registra, ďalej odovzdáte rôzne potvrdenia, ako napríklad nájomnú zmluvu pre sídlo spoločnosti. Zvolíte si, či je vaša živnosť voľná, remeselná, alebo viazaná a zaplatíte poplatok.

Ďalej vás čaká zápis na daňovom úrade. Ešte predtým by ste si však mali založiť bankový účet, ktorý bude váš podnikateľský. Aj podľa neho sa zisťujú vaše obraty. Nemali by ste na ňom prevádzkovať osobné platby, pretože vám to môže rozhodiť účtovníctvo. Pre slovenské firmy sú nastavené pomerne prísne zákony, avšak berte to aj z lepšej stránky. Stanete sa svojim vlastným pánom, ktorý robí to čo chce, bez diktatúry šéfa. A to predsa stojí za to, nie?

Foto: pixmac.sk, Andrius Petrucenia – flickr