Ostatné články

Fašiangy: Tradície a zvyky

Fašiangy u nás existujú už od 13. storočia a sú obdobím od Troch kráľov až do Popolcovej stredy. Táto tradícia je akýmsi prechodom medzi Vianocami a Veľkonočnými sviatkami. V minulosti to boli fašiangy oveľa hlučnejšie ako dnes a boli tŕňom v oku pre cirkev, nakoľko sa na tieto bujaré oslavy ľudia veľmi tešili.

Bola to jednoducho obrovská a dlhá zábava, na ktorej mal možnosť podieľať sa každý, bez ohľadu na to, či bol bohatý, chudobný, vyššia vrstva alebo poddaný. Každý sa zabával po svojom, pil, jedol, spieval a tancoval.

Najviac populárne sú posledné dni fašiangov, kedy je najviac osláv, veselá zábava a sprievody masiek, ktoré si ľudia užívajú a pri tom sa zabávajú. Preplnené stoly jedlom a dobrotami patria asi ku každému slovenskému tradičnému sviatku, čo odzrkadľuje našu pohostinnosť. K sviatkom, jedlu a zábave asi neodmysliteľne patrí aj kvalitný alkohol. Je zvykom, že každý slovenský gazda pohostí návštevu kvalitnou domácou pálenkou alebo iným dobrým alkoholom. Asi každého pri takomto tradičnom sviatku potešil aj tradičný nápoj slovenských zbojníkov – frndžalica.

Foto: pixabay.com