Zdravie

Jedzte rozumne, cíťte sa skvelo

Vraví sa, že sme to, čo jeme a zdravá strava je určite základom nášho zdravia. Strava slúži ako náš každodenný liek a má pre zdravie tela svoj význam. Ľudia sú však v dnešnej dobe veľmi zmätení z toho, čo by mali jesť. Informácií je všade okolo veľa, ale pravdou je, že je ťažké nájsť univerzálny recept na stravovanie pre všetkých.

Fitness svet je plný stoviek módnych diét a trendy tréningových režimov a neustále pribúdajú nové. Veda zakaždým prichádza s novými objavmi, ktoré rúcajú staré zaužívané tvrdenia. V domácnostiach sa skrátil čas na prípravu jedál a samotné varenie. Obchody sú plné priemyselných potravín, polotovarov a mrazených výrobkov.

Dnes sa už hovorí dokonca aj o tzv. personalizovanej výžive, keď by každý človek mal jesť to, čo najviac vyhovuje jeho individuálnym potrebám, ktoré sú dané genetikou, vekom, množstvom fyzickej aktivity a aktuálnym zdravotným stavom. Veľa ľudí sa stravuje podľa zvykov a peňaženky, to však nie je ten správny prístup. Ľudia tápu a hľadajú informácie.

Súčasné trendy vo výžive sú plné mýtov, ale našťastie aj nádeje. Tú predstavujú ľudia, ktorí sa chcú o svoju vášeň pre dobré jedlo a vylepšovanie životosprávy podeliť s verejnosťou a pomáhajú prinášať na potravinový trh zdravé, chutné a výnimočné produkty.

Zdravá výživa

Výživa úzko súvisí s viacerými aspektmi nášho života. Žiadny stravovací plán ani diétu nie je možné dodržiavať v absolútnom vákuu. Všetko závisí od toho, ako sa v určitý deň cítime, či nie sme chorí, nahnevaní alebo v inej emócii, ktorá ovplyvňuje aj chuť na jedlo. Ak nevieme zohnať presne tú potravinu, ktorá je súčasťou zdravého receptu, budeme hľadať náhradu, ktorá možno nebude až taká zdravá.

Nie je to žiadna tragédia, presne o tom je život. Dôležité však je naučiť sa a zvyknúť si pravidelnejšie variť, mať v chladničke zásobu zdravých potravín, zaradiť do životného štýlu trochu cvičenia a piť veľa čistej vody a nesladených nápojov či bylinkových čajov.

Dokonalých podmienok sa nikdy nedočkáme, treba však začať bez ohľadu na to, čo sa v našom živote deje. Zdravá strava by mala pozostávať prevažne z proteínov, zeleniny a zdravých tukov, ako olivový a kokosový olej alebo avokádo.

Pozor by sme si mali dávať na jednoduché cukry, ktorých „jednoduchosť“ nespočíva v tom, že by sa z nich menej priberalo. Naopak, telo ich rýchlo spracováva a ukladá na tie miesta na tele, kde sa nám vôbec nehodia.

Zároveň sa tiež po ich konzumácii rýchlo zvyšuje hladina krvného cukru, po ktorej nasleduje rovnako rýchly pokles a opätovný hlad a chuť na sladké. Takéto výkyvy sú veľmi nevhodné. Komplexné sacharidy sa v tele rozkladajú postupne a telo má tak dostatok času energiu z nich využiť.

V rámci zdravej výživy je vhodné zaradiť do jedálneho lístka aj zdravé tuky. Vhodné sú produkty z kokosu, ako napríklad kokosový olej a mlieko. Veľa ľudí si zvyklo na konzumáciu nízkotučných jedál a sú vystrašení, ak si majú do jedla pridať tuk. Dokonca aj keď ide o tie zdravé formy tukov, ktoré okrem iného pomáhajú aj našej pleti vyzerať mladistvejšie a zdravšie. Ak si do jedla pridáte trochu tuku, budete navyše dlhšie sýti.

Kokosový olej je vhodný na varenie, pečenie aj vyprážanie, pretože sa nepripaľuje. Môžete ho skombinovať s praženou kávou a pripraviť si tak nápoj, ktorý vás skvelo naštartuje do nového dňa, dodá potrebnú energiu pre mozog a pomôže páliť tuky. V minulosti sa káva považovala za neresť, v súčasnosti však pribúdajú dôkazy o tom, že nášmu telu prospieva. Má totiž protizápalové a antioxidačné vlastnosti, podobne ako zelený čaj. Treba si však vybrať zdravú, kvalitne spracovanú kávu a nesypať do nej žiadny cukor. 

K chuťovo obľúbeným zdravým tukom patria aj ľanové semienka, avokádo, orechy, olivy a v neposlednom rade v súčasnosti veľmi populárne semienka chia.

Zdravý tip pre vás nielen na raňajky

Pripraviť si zdravé raňajky nie je vôbec taký problém, ako si mnohý ľudia predstavujú – stačia k tomu kvalitné a zdravé suroviny. Stačia napríklad drobné chia semienka, ktoré sú plné omega-3 mastných kyselín a môžu tvoriť skvelý základ nielen raňajkovej kaše, ale je možné ich tiež pridať napríklad do smoothie, ktorým môžete nahradiť akékoľvek jedlo dňa. Ich ďalším prínosom je, že obsahujú vitamín E, zinok a proti stresu pôsobiaci horčík.

Chia semienka majú hydrofilné vlastnosti, dokážu na seba naviazať neskutočné množstvo vody a zväčšiť tak svoj objem až 12-krát. Aj preto sú vhodné na prípravu pudingov. Zdravý chia puding si môžete pripraviť tak, že rozmixujete banán s mliekom a pridáte pár lyžíc chia semienok, ktoré môžete dosladiť lyžičkou medu, prípadne stéviou.

Približne po 15 minútach semienka napučia, ale ak ich necháte v nápoji celú noc, získate naozaj trasľavú pudingovú konzistenciu. Do pudingu môžete vmiešať čerstvé ovocie alebo ním puding len zľahka ozdobiť. Chia puding je možné pripraviť aj z jogurtu, tvarohu alebo acidofilného mlieka.

Foto: pixabay.com