Zelený jačmeň a jeho liečivé účinky

Zelený jačmeň sú mladé výhonky jačmeňa, ktoré sa vyskytujú ešte pred samotným objavením kvetov a zŕn. Toto štádium jačmeňa obsahuje najvyššie množstvo vitamínov a minerálov. Jeho jadrá sa používajú napríklad na výrobu sladu, ktorý sa používa v pive, sladovom mlieku a iných výrobkoch.

Zelený jačmeň, ako ho poznáme z obchodov, je z usušených listov, ktoré sa rozomelú na prášok. Predáva sa ako doplnok výživy. Aké pozitívne účinky pri jeho užívaní môžete očakávať? Čo všetko obsahuje?

Vitamíny

Najväčšou výhodou, akou sa môže zelený jačmeň pýšiť, je obsah vitamínov A a K. Vitamín A vám do tela vstupuje vo forme beta karoténu a retinolu. Beta karotén slúži ako prírodný antioxidant a retinol zasa podporuje správne videnie a je nevyhnutný pre zdravú pokožku a silný imunitný systém.

Vitamín K je nevyhnutný pre tvorbu krvnej zrazeniny. Tiež prispieva k hustote kostí, pretože reguluje usadeniny vápnika. Váš mozog a nervový systém sú od vitamínu K priam závislé. Pomáha bunkám rásť a správne fungovať.

Antioxidanty

Nielen vitamín A obsiahnutý vo forme beta karoténu slúži ako antioxidant. Zelený jačmeň obsahuje niekoľko antioxidantov, vrátane vitamínu C. Pri jeho konzumácii zvyčajne dostanete približne 15% dennej hodnoty vitamínu C, niektoré značky však môžu obsahovať aj dvojnásobok tejto hodnoty.

Klíčky zo zeleného jačmeňa obsahujú taktiež prírodný antioxidant na báze rastlín nazývaný saponarín. Saponarín bráni poškodeniu voľných radikálov v tukoch, čo môže pomôcť predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam.

Pár ďalších výhod zeleného jačmeňa na záver

Zelený jačmeň neobsahuje iba vitamíny A a K. Okrem nich sa v ňom nachádzajú aj vitamíny skupiny B a spomínaný vitamín C. Jeho výhodou je, že má v sebe aj množstvo minerálov a enzýmov. Je bohatým zdrojom chlorofylu, vápnika a železa. V neposlednom rade v ňom nájdete aj niekoľko aminokyselín, ktoré si ľudské telo nevie samo vyrobiť, a samozrejme vlákninu. Vďaka nej zlepšuje trávenie a pomáha vstrebávať menej cukrov z potravy.

Toto je len niekoľko príkladov pozitívnych účinkov, ktoré môžete dosiahnuť pridaním zeleného jačmeňa do stravy. Dokáže toho ešte oveľa viac. Vyskúšajte.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!