Zaostrime na potraviny s vysokým obsahom horčíka

Už ste zabudli na tráviace ťažkosti po vianočnom maškrtení? Cítili ste sa ako slon v porceláne, keď ste sa potrebovali dostať z obývačky do spálne? Určite v tom nie ste sami a možno vás aj ostatní priatelia podporili. To však od nich nie je správne gesto! Čoraz viac na svoje zdravie zabúdame. Lepšie si aj dnes obzrime svoje aktuálne obedové menu. Zhodnoťme, či to, čo jeme, z nás naozaj spraví šťastných a zdravých ľudí.

Týmto výrokom rozhodne nie sme ďaleko od pravdy. Často nám chýba sebazaprenie a motivácia k zmenám v stravovaní. Pristupujme k svojmu zdraviu dôslednejšie. A ak sa už aj obraňujeme nedostatkom času, na jedlo si ho predsa vždy musíme nájsť! Jedzme zdravo a vyvážene. Aj nesprávne stravovacie či stolovacie návyky majú za následok rôzne tráviace ťažkosti. Pri svojej práci potrebujeme byť všetci fit! Plný energie a vitality. Preto nezabúdajme ani na dostatočný príjem potravín s obsahom horčíka.

Horčík (alebo magnézium) je minerálna látka, ktorú vo svojom organizme potrebujeme na podporu rôznych metabolických reakcií. Horčík zabezpečuje trávenie bielkovín, sacharidov a tukov. Najväčší výskyt magnézia v ľudskom tele je v kostiach. Podieľa sa na správnom fungovaní a udržiavaní svalstva, nervov, kostí a zubov. Pôsobí detoxikačne. Posilňuje srdce a vyrovnáva krvný tlak. Magnézium sa v ľudskom tele spotrebúva pri zvýšenej psychickej a fyzickej námahe. Preto je aj najčastejším ukazovateľom nedostatku magnézia práve vyčerpanosť a celková únava organizmu.

Zdravie a šťastie na tanieri: Bohatý prísun horčíka udržiava ľudské telo vo forme!

Zvážme, koľko času nám zaberie pojedanie chutných mandlí či kešu orieškov. Určite nie toľko, ako príprava fast foodu a sladených nápojov. Okrem mandlí a orieškov je bohaté zastúpenie horčíka v listovej zelenine. Z nej si v priebehu niekoľkých minút môžeme naservírovať zdravé šaláty a polievky.

Cestou do práce alebo večer pred telkou radšej siahnite po tmavej čokoláde (s vysokým percentom kakaa), slnečnicových a tekvicových semienkach. Deťom do školy pribaľte banán a pripravujte im rôzne pokrmy z chutných ovsených vločiek. Špenát by ste taktiež mali zaradiť do svojho jedálnička, ak nechcete byť stále malátni, unavení či trpieť na rôzne svalové kŕče a vysoký krvný tlak. Pripravujte si stravu tak, aby vám magnézium okamžite zachutil!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!