Peniaze a práca

Zamestnanci verzus podnikatelia

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že koľko času svojho života strávite v práci? Prvých dvadsaťpäť rokov väčšinou strávite v škole, popri ktorej veľká časť ľudí aj pracuje, potom nastupuje práca na plný úväzok na takmer ďalších štyridsať rokov a potom idete do dôchodku. Je to alarmujúce číslo, najmä keď každý pondelok len čakáte, kedy príde víkend a roky vám ubiehajú pomedzi prsty. Ani neviete ako a spamätáte sa o päť či desať rokov a zistíte, že chcete zmenu. Práca vás živí a mala by vás napĺňať, čo tak si otvoriť niečo vlastné?

Časť výplaty

Odísť zo zamestnania a pustiť sa do vlastného biznisu si môže a určite aj vyžaduje poriadku dávku odvahy, sebadôvery a odhodlania. Zo stabilného príjmu sa zrazu dostanete na neistú zem a neviete, či sa vám podarí zarobiť dostatok financií na život. Aby ste neurobili až takýto razantný krok a mali určitú ekonomickú istotu, skúste sa dohodnúť so svojim zamestnávateľom, aby vám skrátil pracovný úväzok a vy ste tak dostávali aspoň časť svojej výplaty. A popri tom môžete začať pracovať na svojich projektoch.

Pracujte pre seba

Predtým, ako takýto razantný krok spravíte, si dobre rozmyslite, do čoho sa chystáte sa vrhnúť, koľko času vám to bude zaberať a akú „výplatu“ môžete každý mesiac očakávať. Majte na pamäti to, že zatiaľčo ste zamestnancom, všetky povinné odvody a dane za vás platí zamestnávateľ. Akonáhle sa pustíte aj do svojho podnikania, musíte si všetky ekonomické náležitosti zariadiť sami. To budú ďalšie výdavky na ekonóma, s ktorými musíte rátať.

S vlastným podnikaním však získate aj akúsi voľnosť a flexibilitu svojho voľného času. S dobrým nápadom a vaším zapálením sa vám biznis ľahko rozbehne. Možno až tak, že po čase budete môcť znova znížiť svoj úväzok v práci či ho úplne ukončiť a pracovať na voľnej nohe. Je to o vašej šikovnosti.

Foto: pixabay.com