Zdravie

Základná starostlivosť o seniorov letnom období

Nie veľmi veselá téma, pravda. Ale bohužiaľ neustále aktuálna, a preto jej treba venovať náležitú pozornosť, či chceme alebo nechceme. Možno nasledujúce riadky budú pre profesionálnych opatrovateľov úsmevnou záležitosťou, no pre nás ostatných vhodný návod ako sa postarať o starších ľudí, ktorí sú odkázaní na opateru ostatných, zvyčajne rodinných príslušníkov.

Každá rodina má svojich najmenších, dospievajúcich, dospelých a seniorov. O najmenších sa starajú rodičia, dospievajúci a dospelí sú si schopní vo veľa záležitostiach pomôcť sami a starším ľuďom vzhľadom k ich vyššiemu veku sa pomoc dostáva zase od mladších členov. Ide teda o akýsi prirodzený kolobeh života.

V minulosti bývala starostlivosť o seniorov v domácom prostredí všeobecne zaužívaná v mnohých rodinách, no v súčasnosti je to čoraz komplikovanejšie, pretože aj dnešný život je tiež akosi zložitejší. Nejdeme teraz filozofovať, prečo je tomu tak. Skôr nám ide o to, ak už máme tú povinnosť sa postarať o našich starších členov rodiny, čo všetko musím spraviť – čo nás čaká a čo neminie.

Každý senior by mal mať svoj vlastný kútik

Tak v prvom rade si musíme uvedomiť, že senior potrebuje nejaký ten svoj kútik v byte alebo dome, miesto kde by sa cítil bezpečne a spokojný. Miesto kde by mal všetky jeho potrebné a obľúbené veci po ruke, aby sa nemusel zbytočne namáhať a odčerpávať svoje sily. Každé hľadanie, každý zbytočný pohyb seniora ho iba zbytočne unavuje a dezorientuje a prispieva tak v lepšom prípade k zmene nálad a v tom horšom k pádu na podlahu.

Preto je mimoriadne vhodné a účelné pristaviť k jeho posteli stolík, na ktorom by boli na dosah ruky okuliare, mobil, lieky, hygienické vreckovky, rádio a tak podobne. Pokiaľ možno, televízor by mal byť hneď oproti posteli, aby si senior mohol pozrieť všetko to, na čo má momentálne chuť, a keď nie, tak si zdriemnuť.

Ďalej z dosahu seniora treba odstrániť všetky prekážky, ako napríklad malé koberce, o ktoré by mohol zakopnúť, behúne, na ktorých by sa mohli pošmyknúť, papuče treba ukladať tak, aby sa nemuseli dlho hľadať.

Jedlo podávame seniorovi už pripravené na tanieri. Ak je senior ako tak mobilný, treba ho nabádať aby stoloval zásadne v kuchyni – aby tak mal zabezpečený aspoň minimálny pohyb. Tak je vlastne prinútený vyvíjať vlastnú aktivitu, čo je len na prospech jeho samého a okoliu. V prípade že je senior pripútaný na lôžko, stravu mu podávame na stolíku, ktorí možno umiestniť aj do postele, prípadne mu jedlo podávame osobne.

Letné obdobie má svoje zvláštne špecifiká

To, čo sme spomínali platí paušálne pre opateru seniorov počas celého roku. V letnom období má starostlivosť svoje špecifiká. Strava má byť vyslovene racionálna, teda musíme dbať na jej ľahkosť, stráviteľnosť, no pritom výživnosť. Dodržujme aj počet chodov. Tých by malo byť päť, šesť, a mali by byť servírované v rovnaký čas, čo len podporuje správne trávenie.

Keďže seniorom sa vzhľadom k ich veku menia chute, dožadujú sa napríklad sladkého. Toto je však krajne neprijateľné. Namiesto toho im môžeme podávať puding kombinovaný so sladkým sezónnym ovocím a šľahačkou. Isto by sme sa mali vyvarovať čokoláde, cukríkom, sladeným nápojom a podobne.

Ak už hovoríme o tých malinovkách. Pitný režim v letnom období musia dodržiavať všetci bez rozdielu veku a pohlavia. Minimálne jeden a pol litra a viac pramenitej vody kombinovanej s minerálkami, podľa prípadných lekárskych diagnóz – vieme totž, že nie všetky minerálne vody sú vhodné pre každého.

Kávu slabú, s mliekom aby nezaťažovala zbytočne žalúdočnú sliznicu a alkohol naozaj iba výnimočne, pri nejakej rodinnej oslave menín, narodením a iných rodinných sviatkov.

Hygiena v lete musí byť dôkladnejšia

V letnom období je náležitá aj zvýšená hygiena. Tá sa vykonáva podľa zdravotného stavu. Ak je senior spôsobilý sám sa v tomto smere o seba postarať, tak o to je to lepšie. Akurát že mu musíme prispôsobiť kúpeľňu, aby sa mohol niečoho chytiť pri vstupe do vane. Čiže je vhodné namontovať na stenu nejaké madlo.

Imobilný senior je odkázaný na otatných príslušníkov rodiny, ktorí ho umyjú vhodnými hygienickými pomôckami priamo v posteli, alebo do dopravia na toaletnom vozíku priamo do kúpelne.

Po hygienickej očiste treba seniora obliecť do ľahkého bavlneného šatstva, aby dobre vetralo a zároveň salo pot. Niekedy sú seniori naozaj vrtkaví – čo sa týka nálady – a tak ak si nejaké oblečenie obľúbili, obliekajte im ho častejšie. Aspoň sa bude cítiť spokojnejšie. Na nohy v noci je rovnako potrebné obliekať ponožky, pretože aj keď sa to nezdá, seniori mávajú menej prekrvené telo – často tak pociťujú chlad aj vtedy, kedy ostatní z nás sa naopak sťažujú na vysoké teploty.

Ani v noci nemôžeme nechať seniora bez pomoci

Nakoniec si povieme niečo o nočnom režime v lete. Zvýšený príjem tekutín z hľadiska cielenej hydratácie organizmu senior častejšie pociťuje nutkanie na močenie. Ak je dostatočne mobilný, zvládne aj niekoľkokrát za noc navštíviť toaletu. No v prípade, že je pripútaný na lôžko je situácia diametrálne odlišná. A práve vtedy prídu na rad špecializované pomôcky.

Vložky, ženské a mužské fixačné nohavičky, plienky a to všetko v rôznych veľkostiach, podľa potreby každého seniora. No nielen to, takzvané bažanty, nočníky, urinal systémy taktiež pomáhajú starším a imobilným ľuďom k dosiahnutiu akej takej kvality života.

Povedali sme vám iba tie základné aspekty starostlivosti o seniorov ako takých s prihliadnutím na letné obdobie. Nespomenuli sme podávanie liekov, starostlivosť o pokožku, fyzioterapiu a mnohé iné rovnako dôležité záležitosti. Ale o tom až niekedy nabudúce.

Foto: pixabay.com