Výber tých najlepších cvikov pre dokonalú kondičku cyklistov

Ste výborným cyklistom? Buďte ešte lepším! Cyklistikou posilňujete takmer celé telo. Zlepšuje sa dýchanie, motorika a koncentrácia. Čím viac sa vynasnažíte zefektívniť vlastný štýl a pohodlie počas jazdy, tým lepšie výsledky postupne zaznamenáte. Na to neplatia žiadne zázraky ani rituály. Je to len vo vás, vašej chuti ďalej na sebe pracovať a pravidelne cvičiť.

Bicyklovaním svoje telo “obmedzujete“ v jednej a tej istej aerodynamickej polohe. Aj tú musíte dokonale zvládnuť, pretože inak trpí celé telo. Predovšetkým chrbtica, ktorá je častým spúšťačom ďalších a ďalších zdravotných problémov. Cyklistika je vhodným celoročným športom. Okrem profesionálnych cyklistov si svoje bicykle pre istotu radšej zazimujeme. Cyklistikou nabudené telo zrazu po lete opäť zlenivie… Aj to je nevýhodou, respektíve výzvou pre doladenie cvičebného plánu buď v posilňovni, alebo doma.

Dôležité je cvičiť efektívne, najlepšie pod odborným dohľadom a pravidelne. Cvičí sa pred sadnutím na bicykel, po každej ukončenej cyklotúre, aj v období dlhšej pauzy. Pre cyklistov je nevyhnutné zamerať sa na efektívne strečingové cviky.

Vaše nohy musia byť vo forme aj mimo sezóny

Dokonale posilnite stehenný sval a aj všetky ostatné svalové tkanivá na dolných končatinách. Postavte sa vzpriamene na rovný povrch. Členky striedavo naťahujte, respektíve priblížte k sedacej časti. Ideálne je, ak sa kolená počas tohto cvičenia čo najviac dotýkajú.

Dôležitá je aj vitalita a ohybnosť sedacieho svalu, bedrovej oblasti a chrbtice

V ľahu ohnite jednu nohu v kolene a druhou sa ho členkom dotýkajte. Ťahajte koleno čo najviac k brušnej časti. Perfektné pre zapojenie viacerých svalov a na uvoľnenie od bolestí v dolnej chrbtovej časti.

Bicyklovaním sa mení náš celkový postoj a držanie tela

Výborným kompenzačným precvičovaním sa stávajú aj tzv. spomalené pády vzpriameného trupu. Je to cvik v kľaku, pričom sa snažíte udržať v jednej línii hlavu, ramená, bedrá a kolená. Spomaľujete pád, snažíte sa nezastaviť ani v spodnej polohe. Dostaňte sa do východiskovej polohy a aj k “doplnkovému“ cvičeniu si zachovávajte zodpovedný prístup. Na bicykli to neskôr oceníte!

Foto: pixabay.com

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!