Ostatné články

TOP 10: Politici, ktorí hýbu (hýbali) svetom!

Svet sa mení každým dňom. Okrem zákonov prírody, tomu prispievajú aj vysoko postavení predstavitelia významných krajín sveta. Ich rozhodnutia sú tie najdôležitejšie, keďže zastupujú ľudí celej krajiny. Niekedy ovplyvnia dianie natrvalo a niekedy len dočasne. Jednoznačne ale môžeme povedať, že týmto svetom hýbu, či už k lepšiemu alebo horšiemu. Tu je zoznam 10 politikov, ktorí „pohli“ svetom.

10. Michail Gorbačov (80)

Vo vlasti zatracovaný, na západe obdivovaný – to je Michail Gorbačov. Spája sa s ním rozpad Sovietskeho zväzu, pričom väčšina Rusov v tom vidí viac negatívneho než pozitívneho. Naopak na Západe je ešte aj dnes obľúbený aj vďaka tomu, že jeho rokovania s Ronaldom Reaganom znamenali koniec studenej vojny. V roku 1990 dostal Gorbačov za svoju činnosť Nobelovu cenu za mier.

9. Hugo Chávez (56)

Jednou z najkontroverznejších postáv politického sveta je venezuelský prezident Hugo Chávez. Veľký odporca globalizácie a propagátor tzv. demokratického socializmu hýbe svetom najmä tým, že zvyšuje krvný tlak predstaviteľom USA. Medzi Venezuelou a Spojenými Štátmi sú neustále spory, najmä kvôli pašovaniu drog, ktoré akoby sa stalo vo Venezuele športom.

8. Vladimir Putin (58)

Vladimir Vladimirovič Putin sa narodil v Leningrade, kde aj vyštudoval právo. Dve volebné obdobia bol vo funkcii prezidenta Ruskej federácie a momentálne je predsedom vlády. Jeho kritici ho obviňovali z obmedzovania demokracie, avšak vo svojej krajine je stále mimoriadne obľúbený a zaslúžil sa o jej vysoký ekonomický rast.

7. Fidel Castro (84)

Bývalý právnik, revolucionár a politický líder vládol na Kube nepretržite od roku 1959. Začiatkom roku 2008 sa zo zdravotných dôvodov rozhodol neuchádzať o post prezidenta a za svojho nástupcu určil brata Raúla. Stále je však Fidel Castro považovaný za najvplyvnejšieho muža komunistickej Kuby. Často rozvíri hladiny výrokmi na adresu USA či Francúzska.

6. Chu Ťin-tchao (68)

Chu Ťin-tchao je prezidentom Čínskej ľudovej republiky od marca 2003. Hoci vo svete nie je až taký známy a média o ňom veľa nehovoria, pravdou je, že vládne pätine všetkých ľudí na svete. A navyše diktatúrou. Môže bez problémov presmerovať rieky, postaviť mestá či cenzurovať internet. V roku 2010 ho časopis Forbes označil za najmocnejšieho človeka na svete.

5. Saddám Husajn († 69)

Dlhoročný iracký prezident, ktorý vládol pevnou rukou dal v roku 2003 všetkých do pozoru, keď tvrdil, že vlastní zbrane hromadného ničenia. Na to sa Spojené štáty rozhodli pre vpád do Iraku. Napriek odporu bola iracká armáda nakoniec zničená a Saddám Husajn ušiel. Nakoniec bol v decembri 2003 zatknutý, neskôr obvinený a potom aj odsúdený za zločiny proti ľudskosti na trest smrti. 30.decembra 2006 bol popravený v Bagdade.

4. Angela Merkelová (56)

Angela Merkelová je kancelárkou jednej z najvyspelejších krajín Európy – Nemecka. Nemecko je akýmsi ťahúňom eurozóny a tak ju vídavame v televízii často práve v pozícii kedy zastupuje celú Európsku Úniu.

3. George Bush (64)

11.septembra 2001 zaútočili teroristi na new yorské dvojičky a celý svet sa zameral na amerického prezidenta Georga Busha a na to, aké opatrenia vyvodí. Tak sa Bush do svetového povedomia zapísal najmä politikou zameranou na boj proti terorizmu. Tá viedla až k vojne v Iraku, ktorej zámienkou bolo údajné vlastnenie zbraní hromadného ničenia, ktoré by Irak mohol poskytnúť teroristom.

2. Barack Obama (49)

Barack Obama je 44. Prezidentom USA. Už za trištvrte roka v úrade prekvapivo získal Nobelovu cenu za mier, za „nezvyčajné úsilie v posilnení medzinárodnej diplomacie a kooperácie medzi ľuďmi“. Mnohí toto rozhodnutie komisie odsúdili a tvrdili, že Obama dostal Nobelovu cenu skôr za to, čo sľúbil než za to, čo urobil. Uvidíme nakoľko sa mu podarí splniť to, čo nasľuboval, avšak je jasné, že Barack Obama patrí momentálne medzi najmocnejších mužov na svete.

1. Muammar Kaddáfí (68)

V súčasnosti asi najviac skloňované meno. Muammar Kaddáfí vyvolal naozaj rozruch na celom svete a v Lýbii tečie krv potokom. Vojská tohto diktátora zabíjajú protivládnych demonštrantov a v krajine vypukol chaos. Aj keď to vyzeralo, že sa Kaddáfí po vyhrážkach zo strany OSN vzdá a dodrží prímerie, nakoniec neustúpil a tak na jeho vojská momentálne útočí koalícia piatich krajín – USA, Francúzska, Británie, Kanady a Talianska.