Šport

TOP 10: Čo najviac zaujalo na hokejovom šampionáte 2012

Hokejové majstrovstvá sveta vo Fínsku a Švédsku sú za nami a opäť sa ukázalo, že severské krajiny nám skrátka sedia. Po zlate z roku 2002 vo Švédsku a bronze z Fínska roku 2003 prišla dlhá medailová odmlka, ktorá sa neprerušila ani u nás doma. Skončila až po deviatich rokoch, kedy boli MS opätovne organizované Fínskom. O rok sa do Fínska vrátime, akurát s tým, že záverečná časť sa bude hrať vo Švédsku. Verme, že na severské úspechy opäť úspešne naviažeme! Z Fínska a Švédska už máme kompletne všetky medailové kovy, aké sme len mohli získať! My sme pre vás vybrali tie TOP udalosti z tohto ročníka!

10.Najkrajšie Presilovky hralo jednoznačne Slovensko
Slovenská televízia aj tento rok pripravila pre svojich divákov televíznu hru Presilovka, ktorá sa vysielala cez tretiny počas zápasov vysielaných naživo. Ak divák, ktorý sa dovolal do štúdia, odpovedal správne, vyhral 33€. Súťaž sa aj tento rok stala veľkým hitom aj v podnikoch, kde pravidelne hádali správne odpovede všetci hostia. Prispela k tomu aj nádherná moderátorka Mária Pietrová, do ktorej sa aj tento rok s určitosťou platonicky zamilovalo množstvo hokejových fanúšikov.

Vzhľadom na to, že sa relácia vysielala naživo, opäť boli k dispozícii milé, aj nemilé situácie. Spred roka bola pamätným momentom relácie situácia, kedy Majka Pietrová upozornila diváka, aby si dal tichšie televízor, nakoľko sa to v štúdiu ozývalo a nebolo počuť súťažiaceho. Súťažiaci však len na pobavenie zakričal: „Nemôžem, ja som v šenku!“ Tento rok bude pamätnou situáciou táto:

9.Chabé návštevy
Pripravovali sa rekordné návštevy, ale bolo od nich, veruže, veľmi ďaleko. Pridrahé vstupenky donútili ľudí pozerať zápasy najmä v televízii. Úplne vypredané nebolo ani na zápasy domáceho Švédska či Fínska a na niektoré zvyšné zápasy tribúny doslova zívali prázdnotou. Mimochodom, vedeli ste, že po začiatočných hracích dňoch sme mali najvyššiu priemernú návštevnosť na šampionáte? Nakoniec sme skončili na 4.mieste, predbehli nás iba Američania (8847) a domáce Švédsko (9712) a Fínsko (12731).

8.Fínsky komentátor
Pre Slovákov bol nesmiernou zaujímavosťou aj fínsky komentátor Antero Mertaranta, ktorý drukoval Slovákom na MS ako svojmu vlastnému tímu. Cestu Slovenska prežíval naozaj vo veľkom. Sympatie k Slovákom neskrýval už počas minulého roka, kedy bol na MS v Bratislave viackrát vidieť v mikine s nápisom SLOVAKIA. Podľa vlastných slov drží našim palce už od roku 1994 a možno aj vďaka nemu fandili Slovákom aj fínski fanúšikovia na tribúnach. Len sa pozrite, ako nám Mertaranta fandil v zápase proti Kanade!

7.Najzábavnejší a najdesivejší moment šampionátu
Ten najstrajšnejší sme mohli vidieť hneď na začiatku, v tretí deň šampionátu. Francúz Sacha Treille sa v súboji proti Kazachstanu dostal do súboja so súperom, no nešťastne lakťom knock-outoval dvadsaťpäťročného útočníka Romana Starčenka. Ani jeden z nich už ďalší zápas na MS neodohral. Jeden zo zdravotných dôvodov, druhý si odpykal päťzápasový dištanc – najvyšší v hitórii šampionátu.

Najzábavnejší sa udial v zápase Dánsko vs. Taliansko. Mladý Talian Marco Scandella pretlačil k sebe na lavičku o rok staršieho Philipa Larsena, hráča tímu NHL Dallas Stars. Talianom by sa ďalší hráč z NHL hodil, veľa ich v tíme nemali, čo ich poslalo späť do nižšej divízie. A problém s chýbajúcimi kvalitnými hokejistami správne chápal aj druhý brankár Talianska 🙂

6. Jevgenij Malkin
Mužom šampionátu sa stal ruský útočník Jevgenij Malkin. Až 118 sekúnd pred koncom finálového súboja rozhodol o tom, že sa stal najproduktívnejším hráčom šampionátu, ktorým zároveň vyrovnal historický rekord! Malkin sa devätnástym bodom šampionátu (11+8) odpútal od Nóra Patricka Thoresena (7+11) a stal sa vôbec druhým hráčom v histórii, ktorý v rovnakej sezóne z hľadiska produktivity zažiaril v základnej časti NHL i na šampionáte. Doteraz sa rovnaký hokejový kúsok podaril len Waynovi Gretzkemu v sezóne 1981/1982!

5.Nečakané gólové prestrelky a pretočené štvrťfinále
Aj keď hokej sľubuje veľa gólov, niektoré zápasy gólmi doslova prekvapili. A takisto aj výsledkovo. Zápasy, ktoré prekvapili gólovo, boli dve: Švédsko verzus Rusko a Nórsko vs. Nemecko. Domáci tím podľahol Rusom vysoko 3:7 napriek tomu, že v polovici ešte vyhrával 3:1. Už spomínaný Malkin z tohto zápasu vyšiel s bilanciou 5+2. No a Nóri rozbili Nemcov neskutočne 12:4! Tiež spomínaný Patrick Thoresen z neho vyšiel s bilanciu 3+3.

Výsledkovo prekvapilo úplne celé štvrťfinále. Jednoznačne favorizované Rusko porazilo Nórov 5:2, pritom po dvoch tretinách bol stav ešte stále len 2:2. Zvyšné zápasy dopadli presne opačne ako v základnej skupine – Fínsko najprv prehralo s USA jednoznačne 0:5, vo štvrťfinále ich však vyradili z hry po výsledku 3:2; Švédi v základnej skupine jednoznačne prevýšili Čechov po výsledku 4:1, vo štvrťfinále však vypadli po výsledku 3:4; no a na záver – Slovensko vs. Kanada v základnej skupine 2:3 a štvrťfinále 4:3!

4.Fínska superšou
Každý rok organizuje MS iná krajina. A každá sa snaží urobiť šampionát niečím unikátnym, vniesť doň niečo originálne. O unikátny kúsok sa postarali tento rok aj Fíni – práve na týchto MS totiž po prvýkrát hrali pred každým súbojom hymny oboch tímov. Okrem toho sa Fíni v Hartwall Areene prezentovali aj nesmierne zaujímavou svetelnou šou či famóznym operným prejavom domácich spevákov. Kde sa hrabe naša Sisa Sklovská? 🙂

3.Vtipálek Libor Hudáček
Slovanistický útočník Libor Hudáček sa dostal do reprezentácie iba vďaka siedmemu zápasu finálovej série medzi Slovanom a Košicami. Uprostred sezóny nemal formu až na takej úrovni, žeby sa pravidelne objavoval na titulkách športových denníkov. Našťastie si ho tréner „oťukal“ už na Nemeckom pohári na jeseň 2011, ktorí Slováci vyhrali. V reprezentácii by však napriek tomu bez finálových dvoch góloch nebol. Trénerovi Vůjtkovi tým dokázal, že vie rozhodovať dôležité stretnutia.

A Libor nebol vôbec do počtu. 21-ročný útočník bol vo formácii s Tomášom Surovým a Miroslavom Šatanom veľkým prekvapením šampionátu. Svet ohromil najmä svojou drzosťou, vďaka ktorej vsietil na šampionáte 2 góly a na ďalšie 3 prihral. Slovenských fanúšikov si naviac získal aj svojím humorom. Malý súhrn z toho, čo padlo na šampionáte:

Redaktor: „Na súpiske je aj váš brat. Bohužiaľ nehrá, sledoval však hokej?“
Hudáček: „Dával si klobásku za osem eur. Verím, že mu chutila.“

Redaktor: „Budíte brata na izbe keď chrápe?“
Hudáček: „Jasné, robím mu – ts-ts-ts ako koníkovi.“

Redaktor: „Ako vám padol včerajší tréning užili ste si ho?“
Hudáček: „Určite… až teda na to, že som musel zbierať puky.“

Redaktor po jednom zápase na MS: „Čo hovoríte na atmosféru na fínskych tribúnach?“
Libor Hudáček: „Hralo sa mi horšie ako v Žiline na Extralige. Tam aspoň traja ľudia bubnujú. Tu nič…“

Redaktor po zápase s Českou republikou: „Aké boli vaše pocity po strelení gólu?“
Libor Hudáček: „Nevedel som čo od radosti tak som sa aspoň hodil o zem.“

Redaktor: „Čaká vás finále proti Rusku. Čo vo vás vzbudzujú mená ako Ovečkin, Siomin, Datsyuk či Malkin?
Hudáček: „Tak hral som zatiaľ proti nim iba na playstatione…“

Redaktor: „Libor nevedeli ste po zápase či sa máte radovať alebo plakať? Tak čo ste nakoniec robili?“
Hudáček: „Pil som.“

A ešte malý úryvok z jedného rozhovoru:
Redaktor: „Patríte s Tomášom Tatarom medzi najmladších hráčov v tíme. Aké z toho plynú úlohy?“
Hudáček: „Napríklad som musel rátať v autobuse ľudí, či sme všetci.“
Redaktor: „A už sa vám stalo, že vám niekto v autobuse chýbal?“
Hudáček: „Jasné.“
Redaktor: „A kto?“
Hudáček: „No kto? Brat Julo… Ostal po tréningu v posilňovni a zistil som to až na polceste do hotela. Takže už sa neoplatilo ísť po neho nazad. Mal smolu.“

Liborovi raz konkuroval aj jeho tréner Vladimír Vůjtek. Istý český denník sa ho opýtal, prečo spieval po výhre nad Českom v semifinále slovenskú hymnu, keď je rodený Čech. Vůjtek na to len stroho odpovedal: „Tak když jinou nehráli…“

2.Ján Laco
Ako kedysi Ján Lašák, aj dnes sme mali v bráne silného brankára. Bol ním Ján Laco, ktorý dostal ocenenie za najlepšieho brankára šampionátu, aj členom záverečného All-Stars tímu. V percentuálnom hodnotení však skončil až štvrtý, o desatinky ho predbehli Rus Varlamov a dokonca aj obaja českí brankári Štěpánek a Kovář. Laco však kvalitatívne všetkých predbehol a prekvapil.

1.Nečakaní strieborní medailisti
Ak by niekto pred šampionátom povedal, že Rusi budú majstrami sveta, nikto by úžasom neonemel. Ak by niekto pred šampionátom povedal, že českí hokejisti si odnesú bronzové medaile, tiež by sa mu pravdepodobne svet nesmial. Ale ak by niekto povedal, že Slovensko získa striebro, zahrá si vo finále a z cesty vyradí Čechov alebo Kanadu – asi by na si na jeho účet vystrelilo niekoľko fanúšikov aj kvázi odborníkov.

Naša hokejová reprezentácia ukázala, ako sa to má robiť – skĺbenie mladých drzákov (Tomáš Tatar a Libor Hudáček) so skúsenými starými harcovníkmi (Miroslav Šatan, Zdeno Chára, Michal Handzuš), vhodne doplnenými ďalšími reprezentantmi pod vedením fantastického trénera a hokejového odborníka (Vladimír Vůjtek), ktorý fantasticky pripravil mužstvo aj citlivo pripravil nomináciu, z ktorej sa nebál poslať na druhú koľaj aj také hviezdy KHL ako Marcela Hossu či Štefana Ružičku. A to najhlavnejšie – vynikajúca partia.

Keď sa to všetko spojilo, vyzeralo to na ľade tak, ako už dávno nie. Vidieť dvojkríž na stupňoch víťazov nebolo už roky. Ale dočkali sme sa. A za to patrí chávala celej slovenskej výprave. ĎÁKUJÉME!

Foto na titulke: Wikipedia.org – autor: Egon Eagle, Video: Youtube.com