Peniaze a práca

Titul verzus skúsenosti

Pixmac000054875351Dostať sa na vysokú školu nie je v dnešnej dobe absolútne žiadny problém. Záleží síce na odbore, aký si vyberiete, no ak vám ide len a len o titul pred alebo za menom a nezáleží na kvalite vzdelania, potom ho môžete bez väčšej námahy získať. Smutné tvrdenie, no vysokých škôl a univerzít je na Slovensku momentálne také množstvo, že vedia ponúknuť miesto takmer každému uchádzačovi. Už teda nie je veľmi jednoduché oddeliť vzdelaných a šikovných ľudí od tých menej školených, nakoľko titul už nerobí rozdiely. Avšak, úroveň vysokých škôl a vzdelanie, aké mladým ľuďom ponúkajú môžeme spochybniť a začať uvažovať nad tým, či je vôbec potrebné študovať, alebo radšej zbierať praktické skúsenosti a vzdelávať sa inými, modernejšími spôsobmi ako v školských laviciach.

Samozrejme, je nevyhnutné uvažovať o tom, že niektoré odbory je jednoducho potrebné študovať. Hovoríme o medicíne, práve, pedagogike a iných. No potom sú tu odbory, ktorých štúdium je výhodnejšie prostredníctvom priamej skúsenosti. Veď si len zoberte, že v školách sa nestretávate s praxou. Študenti sú vyučení teórii, ovládajú poučky, históriu, návody. No až keď príde na praktické lámanie chleba, nevedia si dať rady a sú doslova nepoužiteľní. Vezmite do úvahy napríklad štúdium humánnych vied. Vysokoškolskí študenti nasávajú teoretické informácie, no po praxi ani chýru, ani slychu. Popri škole musia hľadať sami, no v podstate nemajú čo potenciálnym zamestnávateľom ponúknuť. Iba teóriu.

Staršia generácia ženie tú mladšiu za vzdelaním a titulmi, no neuvedomujú si jednu vec, a to je práve praktické vzdelanie, zručnosti. Škola v mnohých prípadoch zaberá čas, ktorý by bolo možno lepšie využiť na získavanie skúseností v obore. Je jasné, že doktor bez vzdelania a titulu nemôže byť doktorom. Avšak podnikateľ nemusí vedieť históriu ekonómie na to, aby bol úspešný. Zbieranie skúseností je v podstate nenáročné. Firmy, korporácie či rôzne inštitúcie i organizácie ponúkajú stáže, tréningy, zaškolenia. Je pravdou, že väčšina z týchto programov je neplatených a určitý čas pracujete zadarmo, no máte neuveriteľnú skúsenosť a zaujímavý bod do životopisu. Môžete sa tak naučiť veci, ktoré sa vám zídu pri budovaní svojho biznisu.

Pracovné cesty či dobrovoľníctvo v zahraničí vám nepochybne pridáva na kredite. Titul ešte neznamená, že ste pripravený na reálny svet pracujúcich. Samozrejme, najlepšia cesta je kombinácia štúdia a práce v obore, no tento ideálny model nie je vždy jednoduché dosiahnuť. Preto si musíte zvážiť všetky pre a proti pri rozhodovaní sa pre vysokú školu alebo život pracujúceho.

Foto: pixmac.sk, Sebastiaan ter Burg – flickr