Tipy a triky ako si vybrať ten správny kávovar

Poznáte krajší pocit ako zobudiť sa a ucítiť podmanivú vôňu kávy? Kávovarov je na trhu dnes mnoho: poloautomatické jednopákové, dvojpákové či dokonca trojpákové, kapsľové alebo French press. Aj vám sa z toľkých termínov zakrútila hlava? Pomôžeme vám zorientovať sa v nich.

Automatický kávovar

Pripravte si kvalitnú kávu rýchlo a jednoducho. Tento typ kávovaru je skvelým pomocníkom pri príprave latté či kapučína. Nasypte kávu a mlieko do nádobiek, stlačte gombík a vychutnajte si kávu v pohodlí domova. Jedinou nevýhodou je pomerne vyššia cena, ako aj priestor, ktorý kávovar zaberá.

Pákový kávovar

S týmto typom kávovarov ste sa mohli stretnúť v kaviarni alebo reštaurácii. Jednopákový kávovar si môžete zadovážiť aj domov. Čerstvú kávu zatlačíte do hlavice a kávu si pripravíte ako profesionál. Príprava kávy je však zdĺhavejšia, čo zasa milujú praví kávičkári.  Je to jednoducho rituál.

Kapsľové kávovary

Mnohá baristi sa na túto možnosť pozerajú cez prsty, no pravdou je, že tento druh kávy je veľmi kvalitný. Kapsľový kávovar je obľúbenou voľbou milovníkov v Mekke kávy – v Taliansku, odkiaľ tento produkt pochádza. Malé nádobky obsahujú kvalitnú mletú kávu, ktorá je špeciálne pripravovaná podobne, ako baristami v kaviarni. Výhodou je nízka cena a vysoká kvalita. Kávovar je vhodný aj do domácností a okrem kávy v ňom môžete pripraviť kakao alebo iné druhy nápojov. Nevýhodou je nízky výber odrody káv.

French press

Asi najjednoduchším spôsobom kávy je French press. Je to nádoba, do ktorej zalejete namletú kávu horúcou vodou a sitkovým filtrom ju pretlačíte na spodok.Tento spôsob prípravy kávy je jednoduchý, lacný a ľahko prenosný. Ocenia ho najmä cestovatelia.

Predtým, ako si zakúpite kávovar, je dobré vedieť, akú kávu v ňom chystáte pripravovať. Pri výbere sa vás špecialista bude pýtať nasledovné otázky:

  1. Akú kávu preferujete?

To, aký typ kávovaru si vyberiete záleží od typu kávy, ktorý obľubujete. Automatický kávovar je vhodný do firiem, kancelárii či do domácností a pripravíte si na ňom chutné espressá. Na kapučíno s bohatou mliečnou penou je vhodný kávomat so spracovaním mlieka.

  1. Kto bude kávovar využívať?

Je rozdiel, či kávovar obsluhuje skúsený barista alebo lajk, ktorý sa do výroby kávy nevyzná. Automatické kávovary alebo kávovary fungujúce na princípe kapsúl sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú stlačiť jedno tlačítko a káva je na svete. Pákové kávomaty sú dobrou voľbou pre milovníkov kávy, ktoré sa jej príprave chcú venovať.  

  1. Aké je vaša finančná predstava?

Pri kávovaroch platí pravidlo: koľko investujete, toľko dostanete. Čím drahší kávomat si zadovážite, tým má viac funkcii a spracovanie kávy je kvalitnejšie. Lacnejšie kávovary častokrát skončia v kútoch kuchyne ako nefunkčné či zastarané alebo v oprave.

Kávovar je v dnešnej dobe bežnou výbavou kuchyne. Prekvapte rodinu a návštevu kvalitnou kávou aj u vás doma.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!