Peniaze a práca

Správny výber osobného účtu nie je všetko: Ako ochrániť vaše úspory?

V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako správnym výberom osobného účtu ochránite vaše financie. Zistite tiež, aké kroky by ste mali podniknúť, ak chcete mať istotu, že sú vaše úspory chránené aj pred hackermi.

Mať dnes už osobný účet nie je nič výnimočné. Za žiadny alebo minimálny poplatok máte istotu, že uložené peniaze nestratíte, ani o ne neprídete šikovnou rukou zlodeja. Nehovoriac o tom, ako nám účty uľahčujú každodenné povinnosti a šetria čas. Povedzme si na rovinu, kto má v dnešnej dobe čas chodiť niekoľkokrát do týždňa na poštu a platiť rôzne šeky? Skutočne len málokto. Ľudia však často podceňujú nielen samotný výber osobného účtu, ale aj ochranu súkromných údajov, a teda aj financií.

Hľadajte ideálny balík pre vaše potreby

Keď si vyberáte účet, veríte že banka sa o vaše úspory postará a ochráni ich za každých okolností. Výber či zmena osobného účtu by preto nemala byť pre vás iba banálna záležitosť, ktorú vybavíte dvoma klikmi na internete alebo niekoľko minútovým telefonátom. Na druhej strane nemusíte míňať ani drahocenné hodiny chodením do pobočiek všetkých bánk, aby ste si urobili detailný prehľad jednotlivých ponúk.

Všetky potrebné informácie, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa nájdete poľahky na webe. Chce to len trochu času, trpezlivosti a papier a pero, aby ste si rozdiely v produktoch vedeli zapísať. Každý človek je iný, nespoliehajte sa na to, akú banku a aký účet či balík služieb má zriadený kolega alebo kamarát. Vy najlepšie viete, čo všetko od osobného účtu bude chcieť a ktoré služby nebudete vôbec využívať. Tak na čo za ne zbytočne platiť?

Podľa čoho sa rozhodnúť?

Cena a ešte raz cena. To je často jediné, čo pri výbere či zmene osobného účtu u ľudí rozhoduje. Áno, mesačný poplatok patrí k najdôležitejším kritériám, nemali by ste ale prehliadnuť aj iné veci. Často sa totiž stáva, že síce vám banka ponúkne bežný účet úplne zadarmo, no v podmienkach je uvedené, že účet bez mesačných poplatkov je časovo ohraničený. Nový poplatok si pritom veľakrát kompenzuje obdobie, kde si za vedenie vášho účtu neplatili. Výnimkou je napríklad bežný účet zadarmo, kde máte istotu, že mesačné poplatky vás ani po mesiacoch či rokoch nepríjemne neprekvapia. Platí tu zlaté pravidlo, dobre si ujasnite, aké služby chcete a na základe toho hľadajte balík, ktorý vám bude takpovediac ušitý na mieru.

Na tieto veci si dajte pozor

Nízke mesačné poplatky nemusia ešte nevyhnutne znamenať, že ste našli tú najvýhodnejšiu ponuku. Niektoré banky vám pri zriadení bežného osobného účtu zvyknú zarátať aj viaceré skryté poplatky, na ktoré pracovníci pobočky vopred neupozornili. V konečnom dôsledku tak môžete za účet platiť aj niekoľkonásobok aj napriek nízkemu či žiadnemu mesačnému poplatku. Pred definitívnym rozhodnutím si všimnite aj poplatky súvisiace s vystavením karty a aktívnu bankomatovú sieť.

V neposlednom rade aj to, koľko zaplatíte za výber hotovosti doma i v zahraničí či platbu bankomatovou kartou. Nemilo vás tiež môžu prekvapiť poplatky za sms služby a za zriadenie trvalého príkazu či inkasa. Takmer každý bankový účet ponúka službu internet bankingu. Ak viete, že túto službu budete pravidelne využívať, siahnite po balíku, ktorý má už internet banking v sebe zahrnutý.

Vaše peniaze musíte chrániť aj vy

Výberom bankového účtu a aktivovaním internet bankingu by však záujem o ochranu vašich financií končiť nemal. Žiaľ, veľa ľudí, najmä staršia generácia neskutočne riskuje pri práci na internete. Ak si nedáte pozor, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám skôr či neskôr nevedomky do počítača či iného zariadenia nainštalujú aj rôzne vírusy a softvér.

V tom lepšom prípade vám spomalia či poškodia počítač, v tom horšom ukradnú citlivé údaje a vybielia bankové účty. Nebezpečné počítačové vírusy sa šíria v online svete najčastejšie pri sťahovaní z nebezpečnej stránky, do hardvéru sa vám zároveň stiahne aj nebezpečný vírus. Hackeri využívajú aj mail či správy na sociálnych sieťach, kde stačí jeden klik a vírus „máte doma“. Bez vášho vedomia sa títo virtuálni zlodeji postupne dostanú do vašich mailov a správ, zmenia vám heslá bez toho, aby ste o tom tušili. Ak máte skutočne smolu, ani sa nenazdáte a na vašom konte zostane iba nula.

Ako sa chrániť?

Pred útokmi hackerov by ste sa mali dôkladne chrániť. V prvom rade si zabezpečte naozaj kvalitný antivírusový softvér nielen na váš počítač, ale aj tablet a smartfón. Veľký pozor si dajte na to odkiaľ sťahuje softvér, podozrivo vyzerajúcu stránku radšej okamžite opustite. No a v neposlednom rade si vytvorte nové heslá, najlepšie kombináciu veľkých a malých písmen s číslicami.

Foto: pixabay.com