Ostatné články

Spoznajte s nami izolačné vlastnosti PUR panelov

PUR panely tvorí jadro z polyuretánovej peny v obojstrannom obale z nehrdzavejúcej ocele. Aké izolačné vlastnosti ponúka práve tento typ zateplenia, ktorý sa teší stále veľkej obľube?

Čo sa dozviete?

  • Čo je to tepelný odpor
  • Od čoho závisí hodnota tepelného odporu a čo hovorí o izolačných vlastnostiach materiálu
  • Aké sú hodnoty súčiniteľa tepelnej vodivosti a tepelného odporu pri PUR paneloch

Je za tým fyzika

Kvalitné zateplenie a tepelná izolácia je zásadnou súčasťou novodobého stavebníctva. Výber správneho izolačného materiálu totiž dokáže výrazne ovplyvniť spotrebu energie a následné náklady na prevádzku budovy. Opomenúť určite netreba ani pozitívny dopad na životné prostredie, nakoľko znížená spotreba energií priamo súvisí aj so poklesom emisií a uhlíkovej stopy.

Aký materiál ale vybrať? Pri rozhodovaní je dobré veriť číslam. Pri izolačných materiáloch sú to okrem iného hodnota tepelného odporu (R) či súčiniteľ tepelnej vodivosti. Tepelný odpor je veličinou, ktorá určuje mieru odporu daného materiálu voči prenikaniu tepla. Čím vyššia bude táto hodnota, tým vyššie sú aj izolačné vlastnosti materiálu.

Tepelný odpor priamo závisí aj na súčiniteľovi tepelnej vodivosti či hrúbke konkrétneho materiálu.

Čísla hovoria za všetko

Ak hovoríme o PUR paneloch ich izolačné vlastnosti umožňujú použitie týchto panelov nie len na zateplenie, ale i pri chladiarenských zariadeniach. PUR panely sú vyrábané v rôznych hrúbkach, ktoré ako sme spomínali vyššie, ovplyvňujú aj ich tepelný odpor a izolačné vlastnosti. Sendvičové panely nájdete v hrúbkach od 40 do 230 mm s dĺžkami od 2 do 18 metrov.

Ako teda hrúbka panelu dokáže ovplyvniť súčiniteľ tepelnej vodivosti (U)? Na začiatok je potrebné povedať, že čím je hodnota súčiniteľa tepelnej vodivosti nižšia, tým sú izolačné vlastnosti PRU panelu lepšie. Hodnota súčiniteľa tepelnej vodivosti pri panely s hrúbkou 100 milimetrov je 0,22 (W/m2 K). Ak by bol sendvičový panel hrubý 120 milimetrov táto hodnota by klesla na 0,19 (W/m2 K).

Tepelný odpor pri panely s hrúbkou 100 milimetrov je 4,6 (m2K/W), zatiaľ čo pri hrúbke 120 milimetrov je to 5,26 (m2K/W).

Okrem izolačných vlastností je pri PUR paneloch nutné vyzdvihnúť aj ich jednoduchú a rýchlu montáž, nízku hmotnosť, ale aj ich estetickú stránku.