Športové oblečenie ovplyvňuje, ako sa cítite počas tréningu. Na čo sa zamerať?

So športovaním je to ako s fotografovaním: to, že si kúpite najkvalitnejšie a najmodernejšie vybavenie ešte neznamená, že budete automaticky podávať špičkové výkony. Ak však budete tvrdo trénovať, práve kvalitná výbava vám pomôže stať sa najlepším. Či už je to fotoaparát, alebo športové oblečenie. Na čo sa sústrediť, keď hľadáte tričko, nohavice alebo bundu na šport?

Ako vybrať športové tričko

Dizajn nechávame na vás, no športové tričko by malo byť vyrobené z kvalitného materiálu spĺňajúceho tieto dve podmienky: musí byť ľahké, aj keď je mokré, a malo by rýchlo uschnúť. Medzi tričkom a kožou by nemalo vznikať zbytočné trenie, to môže vyvolať podráždenie, v horšom prípade pokožku rozodrať na krv či spôsobiť drobné pľuzgieriky.

Tieto problémy spôsobujú často švy, preto odporúčame poobzerať sa po športovom tričku, ktoré je buď lepené, alebo má ploché švy. Tričko by vás v žiadnom prípade nemalo obmedzovať v pohybe a malo by byť dobre kompilovateľné s ďalšími odevmi vo vašej výbave – v prípade dažďa či chladného počasia. Medzi takéto kúsky, ktoré splnia požiadavky aj najnáročnejších športovcov, patrí napríklad tričko Scott RC Run.

Na čo sa sústrediť pri športových nohaviciach

Dnes nájdete nohavice na šport hneď v niekoľkých variantoch – celé, trojštvrťové alebo krátke. Ktoré si vybrať? Univerzálna odpoveď neexistuje, záleží hneď na niekoľkých premenných: vyberajte podľa toho, ktorý typ športových nohavíc vám najviac vyhovuje, podľa podmienok, v ktorých športujete a podľa počasia.

Rovnako ako pri tričkách, aj tu je výhodou, ak táto časť odevu je z ľahkého a rýchloschnúceho materiálu, v prípade, že trénujete aj počas zimy, nájdete zateplené bežecké nohavice. Veľkým plusom je, keď majú i vrecká – na telefón, doklady, či drobné občerstvenie. V prípade, že beháte dlhšie trasy, nohavice nesmú dráždiť pokožku. Tomu sa pomerne účinne vyhnete kúpou nohavíc so špeciálnou spodnou vrstvou, ktorá tomu dokáže zabrániť.

S kvalitnou športovou bundou to zvládnete aj v nečase

Ak trénujete počas celého roka, systém vrstvenia oblečenia máte dobre zvládnutý. Na jeho konci by mala byť funkčná, ideálne vodeodolná bunda, ktorá umožní pokožke dýchať. Najčastejšie sa to rieši tak, že väčšina materiálu je vodeodolná, iba pod pazuchami je priedušný materiál, ktorý pomáha telu s termoreguláciou.

Takáto bunda musí byť ľahká, jednoducho zložiteľná a nenáročná na priestor. Zároveň by jej nemali chýbať reflexné prvky, ktoré vás ochránia v zhoršenom počasí či počas tmy, vrecká a v daždi určite oceníte kapucňu s patentom. Medzi najlepšie riešenia v tejto kategórii patrí napríklad bežecká bunda Scott Kinabalu Run Nightfall.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!