Ostatné články

Sekera. Najuniverzálnejší nástroj, aký kedy človek vytvoril

Presne tak, sekera je jedným z najuniverzálnejších nástrojov, aké kedy človek vytvoril a používa sa dodnes. A dokonca si zachovala aj svoju pôvodnú podobu. Zmena nastala iba v množstve ponuky, ktorá vás môže pri výbere poriadne popliesť, takže nakoniec neviete, čo si vôbec vybrať.

Aby ste sa podobným scenárom vyhli, zopár dôležitých informácií o tomto multifunkčnom doplnku máme pre vás aj my, tak sa poďme spoločne s nimi pre jednoduchší výber novej sekery zoznámiť.

Začnite hmotnosťou hlavy sekery

Veľmi vplyvným faktorom, ktorý je potrebné zvážiť pri výbere novej sekery, je hmotnosť jej hlavy. Najťažšie modely majú aj najväčšiu silu. Začínajúci majstri a domáci kutilovia si však nemusia vyberať tú najväčšiu hmotnosť, pretože na každodenné použitie im úplne stačí model s hmotnosťou hlavy do 2,5 kg. Tiež si treba uvedomiť, že ťažšie sekery majú síce pri práci väčšiu silu, obmedzená a horšia je však presnosť pri švihu.

Aká je optimálna dĺžka rukoväte sekery?

Zatiaľ čo väčšina mužov uprednostňuje sekeru s dlhšou rukoväťou, pretože im umožňuje „švihnúť“ väčšou silou, odborníci tvrdia, že menej je niekedy viac. Závisí samozrejme od účelu použitia tohto nástroja. Na bežné účely si ale pokojne vystačíte s univerzálnou sekerou, ktorej dĺžka rukoväte je od 30 do 60 cm.

Čím väčšiu silu potrebujete sekerou vytvoriť, tým by mala byť ťažšia a väčšia. Rozhodujúce slovo má ale samozrejme aj materiálové zloženie, ktoré rovnako ako pri výkonných rázových uťahovákoch musí byť čo najlepšie!

Materiál rukoväte

Moderné stroje a technológie dnes dokážu dodať rôznym materiálom nielen špecifickú silu, ale aj vizuálnu podobu. Nenechajte sa preto pri výbere sekery pomýliť jej vzhľadom. Veľa rukovätí sekier, ktoré nájdete vo veľkých obchodoch s tvrdým drevom, je vyrobených z plastu, ktorý napriek svojím nepopierateľným výhodám, pri práci s takýmto nástrojom nie je vždy ideálnou kombináciou.

Aj tu samozrejme závisí od účelu použitia sekery, biele drevo je ale vždy na rukoväť sekery najlepšie. Okrem materiálového zloženia je však potrebné skontrolovať aj smer vlákna dreva, tiež šírku a množstvo rastového prstenca. Rastové krúžky v dreve rukoväte by mali byť tesné, početné a úzke, pretože drevo s týmto vzorom je oveľa pevnejšie.

Materiál samotnej hlavy sekery by mal byť z kvalitnej ocele. Väčšinou ide o uhlíkovú oceľ, ktorá sa dobre udržiava v čistote a aj po rokoch používania si zachováva svoju ostrosť a pevnosť. Veď nakoniec, nie všetky práce musia byť vykonávané iba s týmto nástrojom, pretože k rovnako podobným patrí aj nôž. A všetci veľmi dobre vieme, že nielen moderné damaškové nože, ale aj tie bežné si dnes dokážu poradiť s množstvom náročných úloh. Stačí si len vybrať presne to, čo potrebujete.

Zdroj obrázka:CHUYKO SERGEY/Shutterstock.com