Štýl, Zdravie

Šedivenie vlasov

Či už máte 20, alebo 50 rokov, pohľad do zrkadla vás jedného dňa môže prekvapiť. Nie nenarastú vám zajačie uši, ani z ničoho nič tehličky na bruchu. Skrátka objaví sa šedivý vlas, ktorý vás už neopustí. Väčšina ľudí považuje začínajúce šediny za katastrofu, ktorá sa nimi bude ťahať donekonečna. Toto je však dosť hysterický prístup, ktorý chlapom nesvedčí. Šedivenie patrí do života každého človeka práve tak, ako k nemu patrí to, že vám vypadajú mliečne zuby.

Čo sa to deje?

Sivý vlas je príznak starnutia, avšak nepodliehajte panike. Starneme totiž každým dňom od narodenia (vlastne aj pred narodením), takže je to prirodzený proces. V našich končinách nie je nič zvláštne, že polovica 50-kov má polku hlavy sivú. Spôsobuje to strata vlasového pigmentu – melanínu. Táto látka nám po určitom čase prestane dodávať pigment našej pôvodnej farby vlasov, a tak hriva začne blednúť.

Nakoľko je šedivenie vo veľkej miere genetický proces, nedá sa s tým bohužiaľ spraviť žiadny zázrak. Pokiaľ máte 20 rokov a našli ste si sivý vlas, nemyslite si, že ste príšera. To,kedy sa proces začne, máte vpísané vo vašich bunkách po otcovi, či mame. Niekoho to holt zastihne skôr, a niekoho neskôr.

Čo s tým?

Ako je spomenuté vyššie, neexistuje žiadny tajný elixír, ani recept na zázrak. Existuje však niekoľko vecí, ktoré v určitých prípadoch môžu zložky zapríčiňujúce šedivenie modifikovať a ovplyvňovať.

  • Stres – dlhodobé psychické vypätie pôsobí na všetky zložky nášho organizmu aj bez toho, aby sme si to uvedomovali. V niektorých prípadoch je stres pozitívny (má vplyv na výkon), avšak dlhodobo to nesvedčí nikomu.
  • Nedostatok vitamínov – siahnite po jóde, železe, medi, B-komplexe, zinku… Ale pozor! Pri užívaní železa dajte bacha, aby sa do stravy nedostalo veľa flavonoidov. Tie totiž viažu železo a tým sa ničia jeho oxidačné účinky.
  • Choroby – chronické zápaly a ťažké ochorenia môžu vlasy taktiež ovplyvniť. Toto však väčšinou súvisí priamo so stresom.
  • Lieky – užívanie niektorých agresívnych liečiv vyčerpáva organizmus a ten nemá dostatok živín na vytváranie potrebných látok.
  • Sucho – vysušovanie vlasov fénom, alebo umývanie vo veľmi horúcej vode spôsobuje nedostatok mazív, čo vlasy láme, a tým sa prerušuje prístup výživy.

Nič sa nestalo

Ak už šediny prišli, nedá sa nič robiť. Alebo žeby áno? Tou najrozumnejšou cestou je sa s tým všetkým zmieriť. Najľahšia cesta je vlasy farbiť. Nenarušíte tým vlastne nič. Maximálne budete vyzerať o niečo mladší. Myslite však na svoj pravý vek. Pokiaľ je už pokročilejší, nedávajte si odtieň taký, aký ste mali zamlada. Bude pôsobiť veľmi neprirodzene, pretože vaša pokožka sa od tých čias už tiež trochu zmenila a vysušila. Ďalšia možnosť je ísť dohola. Holá hlava nie je žiadna hanba. Veľa ženských je zaťažených práve na lebky.

Foto na titulke: Pixmac.sk, one22andan8th