Ostatné články

Renovácia kuchynskej linky bez búrania: Dá sa to?

Už ste počuli o renovácii nábytku? Namiesto vyhodenia často ešte použiteľných kusov nábytku je možné nábytok opraviť, zrenovovať a dať mu nový, neopozeraný vzhľad. Skúste nad touto možnosťou pouvažovať.

Chuť na zmenu

Kuchyňa je často srdcom domácnosti. Stretáva sa tu celá rodina, varí sa jedlo, zdieľajú sa zážitky. Preto často gazdinky zatúžia po novej  kuchynskej linke, čo by dodalo nový vzhľad a šmrnc tejto miestnosti. Rozlúčiť sa s kuchynskou linkou, ktorá je nositeľom toľkých spomienok  nemusí byť  jednoduché. Vyhovuje vám, veci majú svoje miesto a riad upracete aj so zatvorenými očami. Prípadne vás nepustí rozpočet? Svoju chuť  na zmenu nemusíte úplne pochovať. Stačí zvážiť, či by za to stála  renovácia kuchynskej linky, ktorá je dostupnejšia, cenovo výhodnejšia a omnoho rýchlejšia.

Nová kuchynská linka vs. renovácia

Investovať do novej kuchynskej linky má svoje prednosti. Môžete si vybrať nový vzhľad, nakoľko preferencie a vkus sa rokmi menia. Taktiež si môžete zvoliť nové rozmiestnenie prvkov, políc a skriniek na mieru, pokiaľ vám to staré už nevyhovuje. K radikálnej obnove kuchyne dochádza často aj pri ukončení vzťahu, životnej etapy, či sťahovaní.

Kúpa novej kuchynskej linky však prináša aj radu nevýhod a komplikácií. Musíte demontovať starú linku, doviezť rozloženú novú linku, všetko zmontovať, kuchynské skrinky zavesiť, zapojiť spotrebiče. Pokiaľ si na to netrúfate sami, musíte si priplatiť za robotníkov či odvezenie odpadu, čo navyšuje rozpočet. Taktiež nemôžete kuchyňu počas prerábky používať, a všetky veci z kuchynskej linky musíte skladovať mimo, aby sa nepoškodili.

Za to pri renovácii nedochádza k žiadnemu búraniu, demontovaniu a následnej montáži, nemusíte platiť veľké vozidlo, ktoré vám novú linku privezie. Pokiaľ vám stará kuchynská linka vyhovuje a všetky kuchynské pomôcky majú svoje praktické miesto a jediné, čo vám vadí je vzhľad, dajte šancu renovácii. Ošúchaná, obitá kuchynská linka, nefunkčné zatváranie a zárezy na kuchynskej doske môžu pôsobiť odpudivo, no dajú sa jednoducho opraviť. Premýšľajte nielen ekonomicky, ale aj ekologicky a siahnite po výhodnejšom riešení.

Ako na renováciu

Ako prvé si treba určiť najpoškodenejšie miesta. Vymeniť poškodené pánty na dvierkach, odmontovať a odmastiť  úchytky. Pokiaľ sú úplne  zničené, tak je potrebné ich vymeniť na celej kuchynskej linke. Aj drobné detaily takto zmenia charakter celej kuchyne.

Najpoškodenejším miestom však býva kuchynská doska. Oprava kuchynskej dosky je často pracná, no vo väčšine prípadov sa jej dá prinavrátiť pôvodný vzhľad. Zárezy od noža je možné zatmeliť a vybrúsiť, mastné fľaky od jedál je možné jemne zbrúsiť. Aj odlúpnutia či obité rohy je možné jednoducho opraviť. Drevená kuchynská doska bude po takomto zásahu slúžiť ešte ďalšie roky.

Renovácia jedálenského nábytku

Pokiaľ ste dokončili renováciu kuchynskej linky, dokončite celú premenu kuchyne tým, že dáte druhú šancu aj jedálenskému nábytku. Kuchynský stôl a stoličky sú denno-denne používané a to sa na nich po čase podpíše. Hrany stola sú obité, kde tu nájdeme mastné fľaky od jedál, stoličky sú rozvŕzgané a znečistené.

Drobné poškodenia, povrchové odlúpnutia či zničené rohy nábytku sa dajú vyretušovať, zatmeliť a vybrúsiť, že ich vôbec nerozoznáte od nepoškodených častí  nábytku. Oprava nábytku z dreva predĺži životnosť jedálenského nábytku. Po oprave je však potrebné drevo ešte naimpregnovať, nakoľko impregnačná vrstva drevo ochráni pred ďalším pooškodením. Drevenému nábytku prinavráti lesk a rozjasní jeho farbu.  V kuchyni sa tak budete cítiť ako v novom!