Pred dlhodobým odchodom do zahraničia

Čoraz viac ľudí, a to už od teenagerov, absolventov vysokých škôl až po stredný vek, odchádza za prácou do zahraničia. Či už ide o motiváciu vyššieho a lepšieho finančného ohodnotenia, pracovných benefitov, zaujímavú pozíciu, alebo odchod za rodinou alebo partnerom a následným hľadaním pracovnej pozície, je nutné zabezpečiť množstvo vecí pred odchodom zo Slovenska. Predsa len v prípade, že odchádzate na dlhší čas, musíte si zariadiť doma všetko tak, aby fungovalo aj bez vašej prítomnosti a vy ste po príchode do cudzej krajiny mali všetko vybavené.

18magazino

Jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by ste nemali v žiadnom prípade zabúdať, je cestovné poistenie, ktoré zahŕňa nielen stratu batožiny, ale aj liečebné náklady alebo úrazy v práci. Určite neodchádzajte bez poistenia, pretože lekárska starostlivosť v zahraničí je niekoľkonásobne drahšia ako u nás na Slovensku. Toto dlhodobé poistenie síce nie je lacnou záležitosťou, ale určite by ste si v prípade núdze búchali hlavu a vyčítali, že ste situáciu s poistením podcenili. Ak máte doklad o hradení poistenia v zahraničí a prípadne aj pracovnú zmluvu, môžete sa vo svojej slovenskej zdravotnej poisťovni odhlásiť na túto dobu neprítomnosti.

Dôležité informácie

Pred odchodom nepochybne navštívte doktorov – gynekológia, zubár sú zrejme najčastejšími bežnými lekármi potrební navštíviť pred dlhodobou neprítomnosťou na Slovensku. Nezabudnite si vybrať do zásoby lieky na predpis. Ďalším „must-do“ je kontrola cestovných dokladov, povolení na prácu, platnosti víz. Ak cestujete mimo Európskej Únie, občiansky preukaz nechajte doma, stačí vám pas, z ktorého si však spravte kópiu.

Presvedčte sa, či máte v poriadku pracovné povolenie, medzinárodný vodičský preukaz. Určite nezabudnite v prípade niektorých exotických krajín na očkovania. Cestovanie za prácou do zahraničia nemusí byť vždy prechádzkou ružovou záhradou, a tak pre istotu dajte základné údaje o mieste vášho pobytu, zamestnávateľovi či miestnych priateľoch vašej rodine, nech v prípade núdze vedia, koho majú kontaktovať.

V redakcii odporúčame:

Tipsport je stávka na istotu! Získajte vstupný bonus až 4 000 € a sledujte TV prenosy zadarmo!